18 skvělých triků, jak se co nejjednodušeji zbavit nenáviděného prachu v domácnosti!

Ještě stále Vás drží zvyk, že se uklízí každou sobotu? A otíráte i prach? Čím méně prachu se v domácnosti nachází, tím jsou jeho obyvatelé zdravější a šťastnější. Bohužel, není to vždy tak jednoduché. Podívejte se na tyto rady a triky, které Vám pomohou rychleji a efektivněji bojovat s prachem v domácnosti. Jen tak mezi námi, jsou levné a jednoduché.

Dětské vlhčené ubrousky

prach1[hana-code-insert name=’google‘ /]Pokud se rychle potřebujete zbavit prachu, drobků nebo nečistot na klávesnici, vše, co k tomu potřebujete, jsou dětské vlhčené ubrousky. Výsledek je prostě skvělý.

Aviváž

prach2Aby prach nesedal tak rychle na povrch, je zde jeden jednoduchý trik. Smíchejte 1 díl aviváže a 4 díly vody. Směs nalijte do rozprašovače a vyčistíte vše, co potřebujete, dokonce i zrcadla. Skvělá pomůcka vhodná i na obrazovky televizorů či notebooků.

Čtěte také: Dejte si pozor na stres! Odbouráte ho jídlem! Která potravina je ta pravá, v čem se liší od klasiky a jak chutná? Budete ohromeni

Látkové rukavice

prach3Pár obyčejných látkových rukavic Vám může pomoci čistit citlivé povrchy. Nyní už snadno vyčistíte lustr, lampy, skleněné doplňky a sošky. Tkanina zachycuje prach a čištění je mnohem jednodušší.

Jemné štětce

prach4Chcete-li odstraňovat prach v těžko dostupných místech, štětce s přírodními štětinami jsou ideální volba. Jsou rovněž vhodné i pro čištění vzácného nábytku či obrazů.

Staré ponožky

prach5Pomocí čisté, i když staré ponožky, můžete vyčistit například žaluzie. Ponožku dejte na mop a zbavte se tak prachu pod postelí a na nábytku.

Papírová rolka

prach6[hana-code-insert name=’google‘ /]Už když jsem se podívala na tento obrázek, tak jsem si řekla, proč jsem na to nepřišla já. Pokud potřebujete vysát prach na nedostupných místech, papírová role je ideální, protože ji můžete danému povrchu přizpůsobit. Mnohem pohodlnější a rychlejší způsob, než čistit takto nedostupná místa zubním kartáčkem, no ne?

Čistěte od hora dolů

prach7Aby se zabránilo prachu padajícímu z poličky na poličku, otírejte jej směrem shora dolů. Úklid Vám tak zabere mnohem méně času a Vy nebudete muset procházet poličky dvakrát.

Úroveň vlhkosti

prach8Aby nedocházelo k hromadění prachu ve velkém množství, měli byste udržovat hladinu vlhkosti na 40 až 50 %. V tomto Vám však pomohou jen speciální měřiče vlhkosti vzduchu.

Žádné výstavky

prachPokud nechcete utírat prach celý den, měli byste mít na poličkách co nejméně suvenýrů a zbytečností. Čím méně věcí vystavujete, tím více působí Váš domov čistým dojmem. Pokud máte přece jen sbírku suvenýrů, kterých se nechcete zbavit, umístěte je do zasklené vitríny.

Nezapomínejte na záclony

prach10Často zapomínáme právě na záclony, které jsou plné prachu. Je lepší je alespoň dvakrát ročně vyprat, případně zanést do čistírny. Každý měsíc byste je však měli alespoň vysát.

Zavírejte okna

prach11Pokud nechcete, aby se u Vás prášilo, nebo aby vzduch neustále cirkuloval, budete muset zavřít okna. Samozřejmě je dobré několikrát denně doma větrat, ale otevřená okna byste měli mít zejména v noci.

Čistěte i rostliny

prach12[hana-code-insert name=’google‘ /]Pokojové rostliny jsou plíce Vašeho bytu, které Vám pomohou vyrovnat se s prachem. Pokud pravidelně myjete všechny rostliny v koupelně, budou účinnější při čištění vzduchu.

Parní čištění koberců

prach13Čím méně koberců máte, tím čistší je Váš byt. Pokud se koberců přece jen neumíte zbavit, měli by být menší a jen pod velkým nábytkem, jako např. pod postelí. Vysávat byste je měli jednou týdně, ale nezapomínejte, že čistit párou byste je měli alespoň jednou za měsíc. Prach se v opačném případě hromadí hluboko ve vláknech.

Čistící váleček

prach14Válec s adhezním povrchem zvládá čištění lamp, dekoračních polštářů a dalších látkových povrchů.

Zmopujte to

prach15Čistíte namokro? Dobře děláte. Vzduch je mnohem dýchatelnejší a nezapomínejte, že utírání prachu namokro je o 90 % účinnější. Pokud si máte vybrat mezi mokrým a suchým čištěním, zvolte si raději to mokré. Stropy a stěny jsou také důležité! Aby se zabránilo usazování prachu, měli byste je čistit alespoň jednou za pár měsíců.

Oblečení v ochranných vacích

prach16Oblečení, přikrývky, polštáře pro hosty, vlněné deky – to vše je hlavním zdrojem prachu v domě. Aby se minimalizovalo množství prachu, mějte tyto věci uskladněny ve speciálních vacích.

Alkohol na žárovky

prach17Prach ze žárovek odstraníte pomocí alkoholu. Stačí, když jen trochu namočíte hadr v alkoholu a přetřete žárovku. Když spatříte ten rozdíl, už to nebudete dělat jinak.

Vosk

prach18[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Nedoporučuje se používat vosky a laky přímo na nábytek. Pokud tak učiníte, prach se bude hromadit ještě více. Vždy byste měli ochranné vosky aplikovat pomocí hadříku či utěrky, a zejména ve velmi malém množství.