20 let se na tyto parkety nesáhlo. Přitom stačilo dodržet tento návod a byly opět jako nové. Co se s nimi stalo?

Dnes se časti setkáte s různými názory, které říkají, že nejlepší podlaha je vinylová, nebo laminátová, označovaná jako plovoucí. Mnoho lidí bude prosazovat také klasické linoleum, nebo i koberec. Nutno však říci, že nijak špatné nejsou ani dříve hojně vyžívané parkety. Podívejte se na příběh jednoho takového bytu, kde parkety byly. A to 20 let. Po celou dobu se jenom používaly a namáhaly. Potom stačilo pár korků a byly opět jako nové. Inspirace pro každého, kdo je doma také má a nechce se s nimi rozloučit.

Firma není potřeba

Je jasné, že když jste se pídili po možnostech jejich opravy a jejich renovací, našli jste celou řadu firem, které dané služby nabízejí. Pravda o nich je taková, že ceny daných firem a jejich služeb jsou až astronomické. I proto každý svou snahu raději vzdá. Vy ale nemusíte, jelikož vám ukážeme, jak docílit krásných a dokonalých parket bez nutnosti najímat firmu. Vše zvládnete svépomocí, což znamená hned dvojici pozitiv. Prvním je fakt, že ušetříte. Druhým je to, že na sebe budete moci být náležitě hrdí.

Škrábance

Jsou něčím zcela běžným. Vzniknou jednoduše tím, že se parkety používají. Že se po nich chodí, že se na ně něco pokládá, nebo že se na nich posune židle či stůl. Škrábance vzniknou, tomu se nikdo nevyhne. To stejné se dělo i u těchto parket, které však získaly zcela nový vzhled. Dané škrábance byly jednoduše odstraněny pomocí speciální pasty. Tu dnes koupíte v každém obchodě, kde jsou k dispozici potřeby pro podlaháře. Pastu aplikujete pomocí návody a po škrábancích nebudou ani stopy.

Čtěte také: Vložil toaletní papír do horké vody a vyrobil věc, ze kterým všem spadla brada

Nečistoty

I když se pravidelně uklízí, tak se čas od času něco přehlédne, nebo se jedná o problém s něčím, co se do parket zažere během krátké doby. A tak mohou po určité době působit nečistě. A co teprve za 20 let, jako u těchto, které poslouží jako příklad. I tady existuje pomoc, jak nečistoty eliminovat. Jak na to? Nejprve je třeba dané místo ochladit – třeba pomocí sáčku s ledem. Potom vám postačí větší kus gumy, nebo také sušeného jílu. Tímto znečištění prostor vydrhněte a veškerá zažraná špína bude pryč.

Rýhy

Nejsou to jenom drobné škrábance, které se na parketách objeví. Nic výjimečného nejsou ani velké a hluboké rýhy. Ty vzniknou třeba při stěhování větších a těžších kusů nábytku. Ani tady se není nutné spokojit s faktem, že by snad rýhy zůstaly. Jak na to? Stačí si vyrobit speciální dřevěné klíny, které do daných rýh aplikujete hrubou silou. Kde budou vyčnívat, tam použijete brusný papír a místo zarovnáte. Následně se opět použije pasta na škrábance a místo bude jako nové.

Vypouklá místa

Jak vzniknou? Jsou důsledkem vylité tekutiny, které nebyla včas usušena. Co se takovými parketami a jak zajistit, že se plocha opět srovná? Nejprve je třeba dané místo důkladně zahřát. K tomu může postačit i domácí fén. Potom na dané místo položte dřevěnou nebo jinou tvrdou desku, kterou je třeba zatížit něčím, co má minimálně pár desítek kilogramů. Druhý den bude podlaha hezky rovná.

Matný vzhled

Ten vzniká z toho, že se z podlahy odrbe její původní lak. Jeho obnova už je hračka. Opět je na místě začínat tam, kde se nabízejí potřeby pro podlaháře. V tomto případě budete poptávat lak na parkety, který je ve většině případů založený na bázi pryskyřice. Jeho kladem je fakt, že se nejenom snadno aplikuje, ale že je možné pořídit řadu odstínů, od varianty bezbarvé, až po možnosti tmavší. Při aplikaci finální vrstvy pozor na tři věci. První je ta, že podlaha musí být dokonale čistá. Druhá je ta, že musí být dokonale suchá. A tou třetí je nutnost nechat lak i několik dní tuhnout.