5 mýtů o opalování, kterým byste měli přestat věřit. Prodlouží Vám život až o několik let!

Mýtus 1: Make-up s SPF je veškerá ochrana, kterou potřebujete.

Zatímco tónovací zvlhčovače a podkladové báze s ochranou proti slunečnímu záření mohou pomoci chránit pokožku, mnohé z nich nabízejí nízké hodnoty SPF, a Vaše pokožka tak není dostatečně chráněna před slunečním zářením. Podívejte se na výraz „široké spektrum“ na štítku – to znamená, že chrání proti UVA a UVB paprskům – a nezapomeňte zkontrolovat úroveň SPF. Pokud je nižší než 30, ujistěte se, že použijete dodatečný sluneční krém.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Mýtus 2: Opalovací krém s SPF 100 Vás chrání na 100 %.

Žádný opalovací krém neposkytuje 100 %  ochranu proti UVB paprskům způsobujících spálení; SPF 30 tlumí sluneční záření na 97 %, zatímco SPF 50 tlumí na 98 %. Americká akademie dermatologie doporučuje používat alespoň SPF 30, ale pokud jste vysoce citliví na slunce, možná budete chtít použít i vyšší faktor.

Čtěte také: Když jsem ochutnala tyto výborné jednohubky u kamarádky na návštěvě, ihned jsem věděla, že si je musím doma zkusit připravit také!

Tip! Ujistěte se, že aplikujete opalovací krémy na Vaše tělo a krk min. v množství poloviny panákové skleničky, na obličej v množství min. ve velikosti 1 Kč. Aplikujte krém každé 2 hodiny.

Mýtus 3: Opalovací krém může zvýšit riziko vzniku melanomu.

Báje praví, že ačkoliv je pohodlnější zůstat na slunci, použití opalovacího krému může skutečně zvýšit Vaše šance na vznik jedné z nejzávažnějších podob rakoviny kůže. Studie se ve výsledkách rozcházejí, ale nyní je aktuální důkladný výzkum z Austrálie, který vyznívá ve prospěch opalovacího krému. Po dobu pěti let se zúčastnilo výzkumu 1 621 obyvatel města, kde bylo 812 účastníků vyzváno, aby denně používali širokospektrální opalovací krém SPF 16, zatímco ostatní (809 lidí) pokračovali v obvyklých návycích – což znamená, že asi ze 75 % používali sluneční krém (jednou až dvakrát za týden), nebo vůbec ne. Deset let po skončení studie se u těch, kteří denně používali opalovací krémy, objevil vznik melanomu jen z poloviny – a šíření rakoviny bylo pomalejší a méně pravděpodobné.

Mýtus 4: Pokud jste strávili hodně času na sluníčku již jako děti, škoda je napáchána.

V australské studii byli účastníci ve věku 25 až 75 let, když začali používat denní krémy proti opalování, a i to mělo ještě velký dopad na snížení pravděpodobnosti vzniku rakoviny kůže. „To nám říká, že nikdy není příliš pozdě na to, abychom se začali řídit běžnými opatřeními proti slunci,“ říká hlavní profesorka Adèle Green, Ph.D., MD, z Queenslandského institutu lékařského výzkumu v Brisbane.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Mýtus 5: Mnoho žen je alergických na opalovací krém.

Když Tatyana Shawová z Oregonské zdravotní a vědecké univerzity testovala 11 lidí, kteří byli „naprosto přesvědčeni“, že jsou alergičtí, jen tři však měli pozitivní testy shody a dva z nich mohli trpět pouze prostým podrážděním. Pokud je Vaše kůže podrážděná ihned po aplikaci opalovacího krému, jedná se o známku podráždění; alergie se objevují za den, nebo déle. Ale cokoli způsobuje Vaši reakci, Váš první krok byl měl být vždy stejný! Vyzkoušejte konkrétní krém před aplikací v oblasti loketní jamky, kde se podráždění projevuje nejrychleji. Pokud máte potíže s nalezením opalovacího krému, poraďte se se svým dermatologem – ochrana sebe sama je důležitá!