Od dětství nás učí opláchovat vše, co budeme jíst. Nicméně velmi málo lidí ví, že někdy tento zvyk dělá více škody než dobra. Mytí některých potravin vede k šíření bakterií a mnoha dalších negativních důsledků.
Dnes Vám proto poradíme, jak správně potraviny připravovat ke konzumaci!
NIKDY NEMYJTE!
Vejce
[hana-code-insert name=’google‘ /]Zvláštní látka je často aplikována na vejce, neboť chrání vejce před kontaminací bakteriemi. Voda ničí tuto ochranu, takže byste neměli vajíčka vařit.
Kuře
Bakterie na čerstvém kuřeti jsou pro naše zdraví velmi nebezpečné. Nejznámější ze všech je salmonelóza. Mnoho lidí si myslí, že umývání kuřete před vařením pomáhá vyřešit tento problém, ale není to pravda. Když umyjete kuře, voda, kterou používáte, pomáhá rozšířit bakterie do rukou a do kuchyňského dřezu.
Pokud začnete vařit hned, všechny bakterie zemřou. Podle nejlepších kuchařů je lepší vařit kuřata dvakrát: po prvním ohřátí vody byste měli vyměnit vodu a poté pokračovat ve vaření.
Maso
Stejně jako kuřecí maso byste neměli umývat ani jiné čerstvé maso (hovězí, vepřové, telecí, jehněčí), protože umývání pomáhá bakteriím šířit se do kuchyňského dřezu a rukou. Můžete se zbavit bakterií vysokými teplotami.
Tip! Před vařením používejte ubrousky, abyste odstranili šťávu z povrchu masa. Poté si mýdlem a teplou vodou umyjte ruce.
Těstoviny
Je těžké říct, kdo si myslel, že je dobré umýt těstoviny. Kuchaři si myslí, že umývání těstovin by mělo být nezákonné, protože voda odstraňuje škrob, který pomáhá vstřebávat omáčku efektivněji.
Těstoviny můžete umýt až po vaření, pokud je chcete použít v salátu.
Houby
[hana-code-insert name=’google‘ /]Nikdy byste neměli dlouho držet houby pod vodou, nebo je hodně namáčet. Velmi dobře totiž absorbují vodu. Je lepší je rychle opláchnout a vysušit papírovým ručníkem. Měli byste to udělat jen před vařením. Jinak se zkazí a ztratí svou pružnost.
VŽDY UMÝVEJTE!
Ovoce a zelenina s jedlou slupkou
Pokud uvidíte, že jsou ovoce a zelenina s jedlou slupkou čisté a lesklé, neznamená to, že je doma nemusíte umývat. To určitě musíte.
Nepoužívejte však mýdlo. Prostě usušte potravinu papírovou utěrkou, nebo ubrouskem po „studené sprše“.
Cínové plechovky
Bakterie se díky víku nemohou dostat dovnitř. Ale určitě to udělají, pokud plechovku dobře neopláchnete, než ji otevřete.
Ovoce a zelenina s nepoživatelnou slupkou
Bez ohledu na to, jak dobře slupku oloupeme, bakterie ze slupky se dostanou do jedlých částí. To je důvod, proč byste měli vždy omýt banány, melouny, vodní melouny a jiné ovoce a zeleninu s nejedlou slupkou, než je budete jíst.
Ořechy
Vždy je třeba ořechy kvalitně opláchnout, i když jsou vyloupané. Nikdy nevíme, kde byly skladovány a jak byly přepravovány. Kromě toho umývání Vám pomáhá se zbavit kyseliny fytové, kterou obsahují čerstvé ořechy. Používá se k ochraně oříšků před parazity, ale může také poškodit lidské tělo.
Sušené ovoce
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Tento druh jídla je považován za jeden z nejšpinavějších. To platí zejména pro ovoce, které se prodává vážené. Dokonce i když jste si koupili sušené ovoce v hezkém balení, musíte ho nejprve umýt, nebo dokonce namočit na několik hodin.