Trombózu a krevní sraženiny musíte brát vážně, jinak to může mít fatální následky. Základním typem ochrany zdraví je znalost příznaků trombózy. Hluboká žilní trombóza může proběhnout i bez příznaků. To může zvýšit riziko, že se sraženina dostane až do plic nebo do srdce. I přesto se lidé potýkají se symptomy, které vás mohou včas varovat před katastrofou.
Otoky nohou
Prvním příznakem jsou většinou otoky nohou. Krevní sraženiny blokují cestu průtoku krve, takže se do jedné nohy dostává více krve než do druhé. A právě to způsobí, že nohy silně oteče a rozdíl mezi končetinami bude jasně viditelný. Díky tomu jde o příznak, který těžko přehlédnete.
Bolest v končetinách
Při žilní trombóze se také zvýší nepohodlí v důsledku pohybu. Z tohoto důvodu lékaři doporučují klidový režim v případě, že máte podezření na sraženinu. Když se budete hodně hýbat při otoku nebo bolesti nohou, sraženina se může utrhnout a putovat do jiných částí vašeho těla.
Zvláštní zabarvení
Červený pruh na noze nebo modrofialové zbarvení bez modřiny patří mezi základní příznaky žilní trombózy. Skvrna na kůži bude nejen zbarvení tímto způsobem, ale také bývá teplá na dotek. Tento příznak berte vážně, protože se mohou symptomy zhoršit a způsobit i smrt.
Bolesti na hrudi
Plicní embolie se většinou projevuje bolestí na hrudi nebo dušností. Ve chvíli, kdy se sraženina dostane do oblasti plic, začnete mít silné bolesti. V takovém případě zavolejte okamžitě záchranku, protože vás mohou od života nebo smrti dělit pouhé minuty!
Dušnost
S plicní embolií je spojená také dušnost. Tím, že do plic nemůže proudit dostatek krve, se vám bude velmi těžko dýchat. Srdce začne bít rychleji, aby kompenzovalo nedostatek kyslíku v plicích. Tím se vám také zrychlí puls. V případě, že cítíte dušnost a zároveň bolest na hrudníku, zavolte si záchranku.
Zdroj: napivalasztek.com