60 let starý recept na přírodní lék proti plevelu: Trávník bude krásný a bezpečný, závidět ho bude široké okolí

Trávník. Je chloubou každého majitele domu se zahradou, ale ne vždy se daří vypěstovat a hlavně udržovat takový, který by mohl konkurovat tomu na golfovém hřišti. Noční můrou všech zahrádkářů je hlavně různorodý plevel, který prorůstá skrze travní koberec. Řeč je o odolných pampeliškách, pýru, pcháči, ale také nežádoucím jitroceli nebo sedmikráskách. Obecně všechny rostliny, které narušují homogenitu, nejsou v klasickém trávníku žádané. Jak se jich všech jednoduše a hlavně ekologicky zbavit?

Na plevel platí ocet

Ano, úplně obyčejný kvasný ocet má kromě kuchyňského využití také léčivé účinky, ale je i neskutečným pomocníkem v domácnosti. Pomocí octa se lze snadno zbavit nejhorších nečistot a usazenin v kuchyni ve dřezu, v koupelně na umyvadle nebo ve sprchovém koutu. Je neocenitelným pomocníkem při odstraňování šedin ze spár v dlažbě a umí odstranit vodní kámen. Ocet však pomůže i na zahradě při likvidaci plevele, vyzkoušejte jeden ze tří receptů, kde kromě octa budete potřebovat už jen:

  • sůl
  • a saponát.

Recept č. 1

Nalijte klasický lihový ocet do stříkací láhve a poté nastříkejte místo, kde rostou nežádoucí rostliny. Dávejte pozor, abyste nepostříkali také pěstované květiny, protože ocet by je mohl nenávratně poškodit. Ocet je totiž vynikající při odstraňování plevelných druhů, ale při likvidaci si nevybírá, může tak poškodit vaše oblíbené rostliny, proto používejte s nejvyšší opatrností.

Čtěte také: Toto je nejlepší antioxidant na světě. Stačí jenom pár hodin a dokonale pomůže i vašemu tělu

Recept č. 2

Druhá metoda je obdobou první, jen smíchejte asi 1,5 litru octa s půl sklenicí soli. Pořádně promíchejte směs ve velké nádobě a opět nalijte do stříkací láhve a aplikujte na místo, kde rostou nežádoucí rostliny. Sůl posílí účinek octa, ale pamatujte na to, že při postříkání jiných rostlin než plevelných může dojít k jejich nežádoucímu zahubení.

Recept č. 3

Třetí možnost je kombinací druhé s přídavkem 2 čajových lžiček klasického saponátu. Ten naváže sůl a posílí účinek octa. Opět dobře promíchejte směs ve velké nádobě a přelijte do stříkací láhve, naneste na nežádoucí rostliny. Vždy dávejte pozor, abyste nezlikvidovali i to, co s láskou pěstujete!