Máta nejenom voní. Prospívá také plicím i žaludku

[no_pagination]

Mentolová, svěží a voňavá. Taková je máta a pokud ji na okně v květináči nebo pod oknem v zahrádce nemáte i Vy, měli byste to změnit. Tato zázračná rostlinka Vám může změnit život. A to zcela od základů.

Pomocník při vaření i do nápojů

Používá se v kuchyni, ale i jako lék na léčbu, či zmírnění různých onemocnění. Ve starověku byla máta používána jako lék prodlužující život lidí. Svého času jí říkali „bylinka dlouhověkosti“. Proč? Pro její nespočetné pozitivní vlastnosti. Osm nejdůležitějších z nich Vám dnes prozradíme.

Čtěte také: Kolik hodin spánku potřebuje každý z nás pro pevné zdraví?

Na zdravé plíce

Plicařům se doporučuje čaj nebo odvar z máty nejen pít, ale také inhalovat. Je fantastickým léčivem při jakýchkoliv respiračních onemocněních. Na tuto oblast mají nejsilnější účinky její silné silice a mentol pomáhá zbavit pacientů dušnosti.

Na dobrý žaludek

Příliš jste se najedli? Nebo lépe řečeno přejedli? Pak si navařte mátový čaj, nebo žvýkejte několik lístků máty. Její účinky jsou zázračné a Vaše trávení dá do pořádku okamžitě. Stejně i při zvracení, vadném žaludku, či jiných žaludečních potížích je máta tisíckrát lepší než jakýkoli lék.

Na nízký tlak

Bohatý obsah draslíku v lístcích máty pomáhá snižovat krevní tlak, proto by ji měli užívat všichni tlakaři a během léta preventivně i starší lidé, kteří problémy se srdcem a s tlakem nemají.

Na čistá ústa

Ne nadarmo se v zubních pastách používá tak často a ne nadarmo je každá zubní pasta mentolová. Máta je silně dezinfekční, odstraňuje bakterie, zápach z úst, ale také čistí a zesvětluje sklovinu.

Na uvolněné svaly

Extrakt z mátových lístků výrazně snižuje bolest svalů a při lokálním přikládání i kloubů. Udělejte si doma léčivo z poháru mořské soli, ½ šálku olivového oleje a 10 kapek esenciálního mátového oleje. Masírujte si bolavá místa 10 minut denně a bude po všem.

Na depresi

Máte těžký den, jste smutní či vystresovaní? Dejte si šálek silného mátového čaje a Vaše smysly se uvolní. Máta působí silně antistresově.

Na dlouhou paměť

Mátová vůně stimuluje smysly a má významný účinek na paměť, duševní schopnosti a uvolnění. Při pití mátového čaje se naučíte a zapamatujete si víc, než při čemkoliv jiném.

Mátu by rozhodně neměli pít lidé s nízkým tlakem, onemocněním ledvin či pálením žáhy. Alergie na mátu jsou sice vzácné, ale přece se vyskytují. Máte doma mátu? Pak neváhejte a začněte ji pravidelně užívat!

Zdroj fotografií: shutterstock.com