7 typických příznaků cévní mozkové příhody u žen

Cévní mozková příhoda, pro kterou se používá lidově název mrtvice, hrozí každému v jakémkoli věku. Podle statistik se sice toto onemocnění týká spíše žen v seniorském věku, ale v porovnání s muži ve věku 18 až 40 let jsou naopak ženy k mrtvici náchylnější. Ročně zemře na cévní mozkovou příhodu v České republice 30 až 50 000 lidí, odhaduje se, že zemře více žen právě na mrtvici než na rakovinu prsu. Přitom se dá fatálním následkům předcházet, důležité je sledovat typické příznaky!

Cévní mozkové příhoda a rizikové faktory

Mezi nejčastější druhy tohoto onemocnění patří ischemická cévní mozková příhoda, ke které dochází k poškození mozkové tkáně nedostatečným krevním zásobováním vinou zablokování a zúžení cév. Naopak k hemoragické cévní mozkové příhodě dochází při prasknutí cévky v mozku s následným otokem a tlakem na mozek. Jaké jsou rizikové faktory pro vznik mrtvice? Nejčastější příčinou bývá vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka. Dalšími riziky pro vznik mrtvice jsou:

  • kouření,
  • přílišná konzumace alkoholu,
  • nadváha,
  • vysoký cholesterol,
  • stres a dlouhodobé napětí,
  • nedostatek fyzické aktivity a pasivita.

Nejběžnější příznaky mrtvice u žen

Podle lékařů při mrtvici dochází až u 80 % žen k ochrnutí lícního nervu a paralýze ruky a nohy na stejné straně. Riziko cévní mozkové příhody je zvýšené při hormonálních onemocněních a změnách nebo v průběhu těhotenství. Dalšími příznaky jsou:

Čtěte také: Pálení žáhy vás nikdy nebude trápit s tímto trikem

  1. Zhoršení zraku nebo náhlá ztráta zraku
  2. Akutní bolest hlavy ve spojení s nevolností a zvracením
  3. Palčivá bolest na hrudi je spíše příznak infarktu, ve spojení se škytavkou jde o mrtvici
  4. Porucha rovnováhy a ztráta orientace
  5. Únava, náhlá změna nálady, deprese
  6. Bezvědomí, selhání dýchání, silné bušení u srdce
  7. Akutní bolest na jedné straně obličeje nebo na jedné straně těla (ruka, noha)