8 krátkých rad a doporučení, které Vám jednou mohou zachránit život!

I když statistiky říkají, že momentálně žijeme v nejklidnější době, jsme neustále v mírném ohrožení. Vždy záleží na náhodě, podle někoho na osudu, zda se nám něco přihodí nebo ne. Avšak i nepříjemným situacím dokážeme předcházet, a to zejména tehdy, pokud se na ně dobře připravíme. Přinášíme Vám proto těchto 8 jednoduchých tipů, které pokud si osvojíte, mohou Vám jednoho dne zachránit i život. Věříme, že mnohé z nich podvědomě děláte, ale určitě nezaškodí si je připomenout.

Klíče, peníze, nabitý telefon

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Čtěte také: Neuvěříte, co se stane s vaším tělem, pokud se nebudete sprchovat. Pozor na bod č.2!

Tyto věci byste měli mít vždy u sebe, když odejdete z domu. Bez výjimky.

Proč je to důležité? Tyto věci jsou vždy podstatné. Klíče jsou klasika, zamknutí domu a dostat se pak do něj je vždy potřeba. Pokud se dostanete do nepříjemné situace, vždy je potřeba mít u sebe mobil, abyste si uměli přivolat pomoc. Peníze Vám zase pomohou v případě, že se ztratíte a budete se potřebovat dostat domů.

Omluvte se, pokud do někoho narazíte

Dokonce i když víte, že za naražení či šťouchnutí nemůžete, raději se omluvte. Jednoduše řekněte „pardon“, nebo „promiňte“ a pokračujte ve své cestě.

Proč je to důležité? Nikdy nevíte, co za osobu je ten druhý. Může být pod vlivem alkoholu či drog, mít u sebe zbraň, nebo to může být psychicky labilní jedinec, který si i nevinný náraz může vysvětlit jako útok na jeho osobu a důvod k reakci. Omluva je zároveň součástí slušného chování, takže nejenže takto můžete předejít konfliktu, ale ještě i na okolí budete působit dobrým dojmem.

Najděte všude alespoň tři východy

Ať už jste kdekoli, ať už na koncertě, na železniční stanici, nebo ve škole či v nákupním centru, ujistěte se, že víte, kde jsou východy z budovy. Když přijedete do prostoru, rozhlédněte se a najděte alespoň tři východy nebo alespoň tři způsoby, jak z prostoru uniknout (například přízemní okna).

Proč je to důležité? Pokud se něco v budově stane, tehdy je už pozdě hledat východy. Buďte na teoretické mezní situace připraveni a v případě požáru, úniku plynu či nedejbože teroristického útoku zvolte nejbližší a nejrychlejší způsob úniku.

Zahrajte si hru na „hledání zloducha“

Tato hra Vás může udržet v bezpečí, ale i ve střehu. Pokud cestujete, případně se nacházíte v prostoru s uzavřeným či omezeným pohybem, dobře se rozhlédněte kolem sebe a posuďte lidí kolem. Je někdo z nich příliš nervózní, je někdo naštvaný, nebo naopak, příliš vyděšený?

Proč je to důležité? Naše intuice není stoprocentní, ale často se nemýlí. Pokud se Vám zdá, že někdo vypadá nebezpečně, pak pravděpodobně nebezpečný i je. Snažte se od takových lidí držet co nejdále a nevstupujte s nimi do konfliktu.

Najděte nouzové východy v letadle

Když si sednete na své místo v letadle, všimněte si nouzových východů a zejména toho, který je k Vám nejblíže. Ten se může nacházet i za Vámi. Zapamatujte si, kolikátou řadu od Vás se tento východ nachází.

Proč je to důležité? Pokud se v kabině objeví kouř, někdy nouzové světlo, které Vás navádí k východům nemusí postačovat. Když si ale zapamatujete kolik řad od Vás je nouzový východ, stačí Vám počítat sedadla, i v zakouřeném prostoru najdete východ ven.

Posilujte Vaše zápěstí

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Pokud jste zkoušeli dělat například shyby, víte, že Vaše zápěstí se unaví velmi rychle. Cvičte je každý den, aby se posílila.

Proč je to důležité? Existuje mnoho extrémních a mimořádných situací, ve kterých se Vám silné zápěstí sjede. Můžete se nepříjemně uklouznout a začít padat a jediná Vaše šance je zachytit se. Silné zápěstí Vám pomůže udržet Vaši hmotnost a Vy tak budete v bezpečí.

Zvedněte hlavu a zpomalte

Lidé mají tendenci instinktivně sklonit hlavu a zrychlit tempo, pokud se cítí ohroženi. Je však třeba udělat opak. Zvedněte hlavu a udržujte plynulé, avšak ne rychlé tempo.

Proč je to důležité? Pokud budte mít skloněnou hlavu a utíkat, chováte se jako „kořist“. Pokud se cítíte, že by Vás mohl někdo ohrožovat, vyrovnejte se, zvedněte hlavu a periferním viděním sledujte situaci kolem.

Únik z potápějícího auta

V první řadě, pokud se ocitnete s autem ve vodě, je nutné si odepnout bezpečnostní pás. Namísto otevírání dveří otevřete okno. Pokud se Vám nedá okno otevřít, co se může stát, protože voda pravděpodobně elektroniku v autě zkratuje, musíte okno bezpodmínečně rozbít. Existují na to speciální nástroje, ale dobře poslouží kovová část hlavových opěrek.

Proč je to důležité? Pokud se ocitnete s autem ve vodě, máte krátký čas, přibližně jen minutu, dokud se voda nedostane do kabiny. Dveře kvůli tlaku vody otevřít nedokážete, proto jediná šance na únik je přes okno.