V jakém okamžiku po probuzení si začínáte čistit zuby? Jste dychtivě připravení zbavit se nočních bakterií? Nebo dáváte přednost tomu, abyste si nejprve vychutnali ranní kávu a až pak se pustili do čištění? Většina z nás si na pořadí ranní rutiny moc nepotrpí. Spíše se snažíme prodloužit budík co nejdéle, než abychom řešili, kdy si budeme čistit zuby. Ukázalo se však, že v otázce času čištění zubů existuje správný a špatný postup – zubní lékaři totiž odhalili, že naše ranní návyky mohou způsobit žloutnutí zubů.
Kdy si čistit zuby?
Pokud si čistíte zuby hned po vypití šálku kávy ohrožujete svoje zuby. Čištění zubů po konzumaci čehokoli kyselého je pro vaše zuby velmi špatné.
Káva je poměrně kyselá… Pokud si hned poté začnete zuby čistit, vtíráte kyselinu přímo na zub a opotřebováváte jej. Počkejte alespoň 30 až 60 minut – nemusíte si zuby hned čistit, stačí, když si vypláchnete ústa ústní vodou nebo se napijete vody.
Důvodem, proč se nedoporučuje čistit si zuby ihned po vypití kávy, je to, že kyselost je jednou z hlavních příčin eroze skloviny – což vede ke žloutnutí zubů.
Důležitost správného načasování
Zubní lékaři tedy jasně varují, že čištění zubů ihned po konzumaci kyselých jídel a nápojů, jako je káva nebo snídaně, může vést k opotřebování zubní skloviny a následnému žloutnutí zubů. Doporučuje proto počkat alespoň 30-60 minut, než se do čištění pustíte.
Tato doporučení mohou být pro mnohé z nás překvapivá, neboť jsme zvyklí si zuby čistit hned ráno po probuzení. Nyní je ale jasné, že tento zažitý návyk může mít pro naše zuby nepříznivé důsledky. Je proto důležité, abychom si zapamatovali, že správné načasování je pro udržení zdravých a bílých zubů velmi důležité.
Další tipy pro zdravé zuby
Kromě správného načasování existuje několik dalších důležitých zásad, které bychom měli dodržovat pro udržení zubního zdraví:
Výměna kartáčku
Ať už používáte elektrický nebo manuální kartáček, odborníci doporučují vyměnit jeho hlavici alespoň každé 3 měsíce. Podle hygienistky z Chelsea Dental Clinic je nejlepším ukazatelem, že je čas na výměnu, když vidíte, že se štětiny kartáčku roztřepují.
Šetrné čištění
Pokud si zuby čistíte příliš intenzivně, může to vést k poškození zubní skloviny a ústupu dásní. To může také způsobit zvýšenou citlivost.
Dodržování doporučení
Studie ukazují, že kartáčky jsou po 3 měsících při odstraňování zubního plaku méně účinné. Proto je důležité držet se doporučení a kartáček včas vyměnit. Předejdeme tím problémům jako je zápach z úst, vznik zubního kazu či dokonce onemocnění dásní.
Ráno si sice rádi vyčistíme zuby, abychom se cítili svěže, ale jak vidno, načasování tohoto úkonu je klíčové. Dbejme na to, abychom si zuby nečistili ihned po konzumaci kyselých potravin a nápojů, ale počkali alespoň půl hodiny. Tím ochráníme svou zubní sklovinu a předejdeme nežádoucímu žloutnutí zubů.
Zdroj: Ladbible.com