13 tipů, které Vám pomohou v každé situaci, ale dosud o nich možná ani nevíte!

Znalosti, které se naučíme ve škole, jsou sice fajn, ale mnohé praktické věci se musíme naučit jednoduše sami. Někteří volí sledování filmů či seriálů, jiní zas čtou knihy nebo články na internetu. Mezi ty znalosti, které se vyplatí vědět, patří například to, jak rozeznat houby, které sbíráte v lese, abyste se náhodou neotrávili, nebo schopnost ujít před psem, který Vás chce napadnout.

Reklama

Vázání uzlů

[hana-code-insert name=’google‘ /]Mezi důležité dovednosti, které byste měli ovládat, je i vázání pevných uzlů. Ty Vám mohou pomoci nejen při vázání různých předmětů, ale například i na přenesení něčeho těžšího. Kromě toho, uzly skvěle využijete i při túrách na kopcích či při lezení po skalách.

Sbírání hub

Mnozí lidé milují sbírání hub. Kromě toho, že si z nich můžete doma uvařit velmi chutná jídla, je to odpočinková činnost, při které jednoduše vypnete a vyprázdníte si hlavu. Velmi důležité je však vědět identifikovat, které houby jsou jedlé, které jsou naopak nejedlé, nebo dokonce nebezpečné. Některé vypadají na první pohled velmi podobně a jednoduše si je můžete zmýlit. Pokud rádi chodíte do lesů na houby, raději si předtím nastudujte to, jak je sbírat a které si můžete přinést domů.

Heimlichův manévr

Určitě se i Vám několikrát stalo, že jste špatně vypili vodu nebo spolkli nějaké jídlo, po kterém jste začali kašlat a mírně se dusit. Někdy se však situace může vyvinout tak špatně, že se člověk dusí opravdu, a proto je důležité, abyste věděli, jak provést Heimlichův manévr. Na první pohled se může zdát tento „tah“ velmi jednoduchý, ale opak je pravdou. Chcete-li člověku opravdu pomoci, raději si nastudujte správný postoj.

Reklama

Správný směr

Rádi chodíte do lesa či do hor na turistiku? Někdy se může stát, že se na nových místech ztratíte a jednoduše nevíte, kam dál. Správný turista by měl mít s sebou kompas, či mapu, ale někdy se stává, že ani tyto pomůcky nemáte. Na řadu tak přichází mech a tento tip na přežití zná asi každý, ale pravdivý velmi není. Mech může růst jak na severní, tak i západní či východní straně stromu. Roste tam, kde se mu roste dobře. Vhodné podmínky může tak klidně mít i na západní straně stromu a člověk si bude mylně myslet, že je to sever. Touto radou byste se tedy v přírodě řídit raději neměli. Najděte si raději průřez stromu, a tam, kde jsou letokruhy nahuštěny na sebe, to je sever.

Rozbitý kohoutek

[hana-code-insert name=’google‘ /]Asi každý rodič učí své dítě, že voda s elektřinou nejsou zrovna nejlepší přátelé. Právě proto byste s mokrýma rukama nikdy neměli chytat žádné zásuvky či vypínače. Někdy se však stává, že při mytí nádobí se může kohoutek pokazit a voda stříká úplně všude a to dokonce i na elektrospotřebiče. Co s tím? Jednoduše si připravte velkou nádobu a okamžitě zavolejte instalatéra, který si s tím dá rady. Zamezte vodě přístup k ostatním spotřebičům a určitě se nedotýkejte elektrických zásuvek či spotřebičů, které jsou zapojeny do elektřiny.

Používání nářadí

Používání opravárenského nářadí, jako je například kladivo, vrtačka či hřebíky, je další zručností, kterou by měli ovládat v domě nejen muži, ale i ženy. Vždy se najdou nějaké malé opravy, které byste měli udělat, jako například vyměnit žárovku či zavěsit obraz.

Záchrana tonoucího člověka

Záchrana člověka, který se topí, je někdy velmi těžká. Jediné, co by Vám mohlo v tom překážet je to, že neumíte plavat. Pokud však plavat umíte, hoďte se do vody a pomozte každému, kdo to potřebuje. K člověku se přibližujte vždy odzadu, protože jinak by Vás mohl v panice stáhnout s sebou dolů. Když jste u osoby dostatečně blízko, chyťte ji za hruď a dotáhněte ji na břeh.

Šetření peněz

Velmi důležité v životě je vědět, jak ušetřit peníze. Nejen na věci, které si chcete koupit, ale i na pocit bezpečí. Nikdy totiž nevíte, co se může v budoucnu stát, a proto byste měli mít i nějaké ušetřené peníze, které Vám pomohou přečkat horší časy.

Řízení lodi a rybaření

Na přežití v divočině je velmi dobré vědět, jak chytat ryby. Je to totiž jeden z nejjednodušších způsobů, jak si najít potravu. Veslování nebo řízení lodi k tomu nesporně patří.

Plánování dovolené předem

Ještě předtím, než se vydáte na dovolenou do zahraničí, měli byste si ji dopředu naplánovat. Vhodné je prohlédnout si, jaké restaurace se nacházejí v okolí, abyste nešli hned do první, která možná nemusí být tou nejlepší. Rovněž si prohlédněte různé atrakce, které se nacházejí v okolí, abyste si dovolenou užili co nejlépe. A samozřejmě nezapomeňte na policii či nemocnici.

Útěk před psem

Ve volné přírodě se může stát, že potkáte psa, který nevypadá, že by Vám chtěl dát klid. Určitě jste již mohli slyšet, že před psem byste neměli utíkat, protože je rychlejší než Vy. Existuje však několik způsobů, jak se ochránit. Pokud je pes malý, můžete vzít nějaký větší kámen a vystrašit ho. Takoví psi bývají většinou vystrašení, takže utečou. U větších a rozzuřených psů to však nedělejte. Nejlepší bude, pokud vykročíte pomalu pryč. Někdy Vás však pes jednoduše nepustí a zaútočí. Ruku, kterou natáhnete před psa si omotejte, co nejlépe, kusem oblečení, které máte na sobě. Zabráníte tak vážnému poranění.

Používání heveru

Rádi řídíte a často se přesouváte z místa A na místo B pomocí auta? Pokud ano, určitě musíte vědět, jak se mění poškozené kolo na autě. V některých případech se může stát, že se nedovoláte do autoservisu, nebo nemáte žádné číslo. Právě proto Vám pomůže záložní kolo, které máte v kufru a hever, pomocí kterého vše uděláte jednoduše a rychle.

Ochrana při nouzovém přistání v letadle

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Ještě předtím, než vzlétnete do oblak, Vám letušky ukazují, jak se chovat, kdyby náhodou letadlo muselo nouzově přistát. V brožurách však můžete vidět i to, jak byste měli sedět, abyste se co nejlépe ochránili při nárazu, ale sezení v předklonu s rukama kolem kolen je někdy méně bezpečné, než když se předkloníte, ruce natáhnete před sebe a opřete se o druhé sedadlo.

Reklama