Toto je důvod, proč by se tyto čtyři rostliny měly nacházet v každé domácnosti! Máte je doma i vy?

Pokojové rostliny nám dělají radost, potěší oči, ale i ulahodí mysli. Kromě toho, mnoho zeleně v obytných místnostech znásobuje kyslík, v důsledku čehož se nám lépe dýchá. Tyto čtyři rostliny jsou v českých domácnostech nejoblíbenější. Pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá. Neboť jsou nenáročné a krásné zároveň. Máte je doma i Vy?

Reklama

Ledviník

[hana-code-insert name=’google‘ /]Ledviník, po domácku často nazývána kapradina. Nemá od nich daleko, má totiž ráda světlá místa a neustálou vlhkost. Kořínky jim nesmějí v žádném případě proschnout, proto pokud chcete mít Ledviník krásný a hustý, dbejte na pravidelnou a dostatečnou zálivku. Kromě ní však Ledviník nesnáší přílišná horka a milejší jsou jim teploty pod 14°C. Pokud stoupne, zalévejte ji častěji. Teplota v místnosti by však neměla klesnout pod 10°C, pak může ledviník uhynout. Při vyšších teplotách je dobré postavit květináč s rostlinou na kamínky a misku, bohatě zalévat vodou, aby si ledviník vzal tolik vody, kolik potřebuje a hlavně, kdy chce. Tuto rostlinku v létě potěšíte i postřiky vlažnou vodou a jinak se o ni nemusíte vůbec starat. Základem je naučit se, kde má stát a jak ji zalévat, pokud je teplo.

Difenbachie

Difenbachie nemají kdovíjak lichotivou pověst, protože se říká, že jsou jedovaté. Kromě toho prý v bytě rozsévají špatnou energii. Praxe však ukazuje spíše to, že difenbachie jsou nejběžněji pěstované pokojové rostliny, se kterými většinou nebývají problémy.

Obsahuje sice jedovatou šťávu, která v ústech může vyvolat otok a člověk v důsledku toho nemůže mluvit. Kdo by ji už však jedl? U některých druhů difenbachií se jejich majitelé dočkají i krásného exotického květu.

Reklama

Jejím původním domovem je Jižní Amerika, což je třeba vzít v úvahu i při pěstování. Měla by stát na dostatečně slunném místě a teplota v místnosti by neměla klesnout pod 20°C. Velmi negativní vliv má na difenbachie průvan. V zimě je lepší je držet na místě blízko radiátoru, a tak Vám bez problémů přetrpí i chladnější teploty.

Vánoční hvězda

[hana-code-insert name=’google‘ /]Pryšec je známý i jako vánoční růže nebo vánoční hvězda. Navzdory slovíčku „vánoční“ je rovněž jednou z nejčastěji pěstovaných rostlinek a to celoročně. Pokud máte zkušenosti s kaktusy a sukulenty, pryšec by pro Vás neměl být problém. Vyžaduje jen velmi světlé místo, jinak začnou jeho listy žloutnout a výhonky se mohou ztenčovat. Pryšec proto nejvíce ocení parapet s přímým sluncem.

S tím souvisí i teplota, která by pro tuto rostlinu neměla klesnout pod 25°C, tehdy jsou rostliny nejkrásnější a nejpevnější. Během zimních měsíců jsou trochu churavější, ale bez problémů je přežijí. Vlhkost potřebují nízkou, proto jim bude vyhovovat i místo nad radiátorem a rovněž zálivka je nutná jen jednou týdně.

Africká fialka

Africké fialky jsou opravdu exotické rostliny a přece se jim u nás daří a v dobrých podmínkách jen kvetou a kvetou. Dokonce i po celý rok. Vybrat si můžete mezi pestrou škálou barev od bílé přes růžovou, tmavomodrou až po nádhernou sytou fialovou. Jejich lístky jsou masité a oválné. Nikdy je nepolévejte, neboť po přímém kontaktu s vodou častokrát shnijí. Fialky je dobré polévat pouze na zeminu, měly by být na nepřímém slunném místě a bez průvanu.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Chloupky na lístcích zachycují částečky prachu, proto přispívají k čištění vzduchu. Rostou do výšky 7-15 cm, ale do šířky a hustoty se rozrůstají opravdu bez omezení. Ideální teplota pro růst těchto rostlinek je 20-25°C a pokud chcete, aby rovnoměrně kvetly, otáčejte květináč každý týden, protože květy se táhnou za sluncem. Zalévejte je 1-2 krát za týden, nejlépe vlažnou vodou.

Reklama