Když zjistíte, co všechno dokáže vyléčit a jaké širokospektrální je jeho použití, začnete ho používat, ať smrdí, nebo ne. V našich končinách je běžně k dostání. Když ho podáváme dětem, vyvolává jim zvracení. Dospělí si však s rozmary dokáží poradit. I přesto jsou mnozí z nás příliš velké „citlivky“ a v tomto směru tím sebe obírají opravdu o hodně.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Určitě jste už někdy slyšeli o oleji z čajovníku. Bohatě se využívá ve farmacii, medicíně, i v kosmetice. Všechna tato odvětví však používají jeho originální název – Tea Tree Oil. Známý je však jako Čajovník australský či esenciální olej z Melaleuca. Navzdory mnohým názvům jde o jednu a tu jistou věc. Nesmírně léčivou věc!
Nejlepší éterický olej
Olej z čajovníku se extrahuje z listů „Melaleuca alternifolia“. Jde o běžně dostupnou australskou odrůdu volně rostoucí rostliny. Olej se z ní dostává jemnou destilaci pomocí vodní páry. Má mimořádné dezinfekční účinky a vyléčí prakticky jakékoliv zranění – od rozbitého kolena až po herpes na rtech. Olejíček sám o sobě není drahý, přesto odborníci upozorňují na levné napodobeniny nebo falšované oleje. Cena čistého výtažku by se neměla pohybovat pod 100 Kč.
Zázrak z Austrálie
Kromě silných dezinfekčních a antibakteriálních vlastností působí olej z čajovníku i na hojení, proti plísním a zápachu. V lékařství je nejčastěji využíván při výrobě tablet a bonbónů na cucání, které se používají na zanícené hrdlo. Čistá tekutina by se měla uskladňovat v tmavých nádobách.
Nejčastější a nejúčinnější použití oleje z čajovníku
Dezinfekce: V případě drobných poranění, řezných ran či oparů rtů nakapejte na kosmetický tampon 4-5 kapek oleje a přikládejte na bolavé místo.
Akné: Hnisavé vyrážky zlehka potírejte vatovou tyčinkou namočenou v čajovníkovém oleji vždy před spaním. Kůže se během noci lépe regeneruje a do rána by z velké vyrážky mělo zůstat minimum a navíc se zaručeně nezanítí.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Lupy: Při problémech s lupy nakapejte do šamponu, který běžně používáte, 3-4 kapky čajovníkového oleje a protřepejte. Pozor na šampon, jaký používáte. Olej kapejte jen do čirých šamponů!
Ústní voda: Pokud trpíte chronickým zápachem z úst, případně máte zanícené dásně, zatněte zuby a vyplachujte si ústní dutinu touto směsí. V jedné sklenici vody smíchejte čajovou lžičku jedlé sody a dvě kapky čajovníkového oleje. Tea tree oil dezinfikuje a osvěžuje!
Pocení: Lidé, kteří mají problémy s pocením a navíc i s následným zapáchem, si často připravují přírodní deodorant z čajovníkového oleje. 50 gramů sody smíchejte s 8 kapkami čajovníkového oleje. Udržujte ho v dobře uzavřené skleněné nádobě na tmavém místě a vždy na noc si potírejte problémová místa tenkou vrstvou této směsi.
Masáž: Ti, kterým specifická vůně čajovníkového oleje nepřekáží, ho často využívají jako pomůcku při masáži. Mimořádně silně působí na smysly, když pár kapek smícháte s 20 ml mandlového oleje.
Antimykotikum: Potírejte si nohy, případně nehty jemnou vrstvou čajovníkového oleje. Stačí 4-5 kapek. Mykóza na nehtech či plísně z nohou budou v okamžiku pryč.
Ucpaný nos: Při alergii, rýmě a ucpaném nosu si kápněte 1-2 kapky do dlaní a pořádně inhalujte. Pár hlubokých nádechů a výdechů, a Váš nos se okamžitě uvolní a Vy budete mít opět klid.
Domácnost: Tento olej, který čistí a dezinfikuje, má mnoho použití i v domácnosti. Nejčastěji se jím čistí zrcadla. Do postřiku na leštění kápněte 1-2 kapky oleje a leštěte. Budete překvapeni, jak rychle bude zrcadlo čisté.
Dezinfekce podlahy: Máte parkety, případně lakované dřevěné podlahy? Při čištění takových povrchů to věru dá člověku zabrat. Čištění podlah si usnadníte tím, že smícháte 15 kapek čajovníkového a 15 kapek eukalyptového oleje, půl šálku sody a to vše vylijete do kbelíku s teplou vodou. Vaše podlahy budou čisté, dezinfikováné a zářivě lesklé již po jednom umytí.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Drobné předměty: Pro dezinfekci klik na dveřích, nábytku či jiných předmětů použijte pár kapek na vlhkou utěrku a jemně přetřete. Nezapomínejte, že v čistém domově se bakterie ani viry neudržují.
Proti komárům: Pancíř proti komárům si uděláte dokonalý, když do svíčky přidáte pár kapek esenciálního oleje. Rovněž můžete olej nakapat v okolí balkonů a oken. Komárům to bude tak smrdět, že se k Vašemu obydlí ani nepřiblíží. 100% přírodní repelent!
Tak co, ještě stále se nechystáte překonat odpor vůči čajovníkovému aroma?