Dodržování zásad pěstování vánočního kaktusu dopomůže ke kýženým květům

[no_pagination]

Vánoční kaktus zná asi každý. Odborně se nazývá Schlumbergera, nemá ostny, nesnáší slunce a miluje vodu. Řekli byste vůbec, že ​​je to kaktus? Tato nádherná rostlina má brazilské kořeny a oheň v květech. Delší převislé listy s mírně pichlavými okraji a nádhernými květy hvězdicovitých tvarů jsou do našich podmínek přímo ideální. Proč je potom neumíme pěstovat?

Reklama

Ne každý ho dokáže pěstovat

Přestože se vánočnímu kaktusu v našich končinách daří a s největší pravděpodobností se ještě dlouho i bude, často si ho koupíme a za pár měsíců celý zničený vyhodíme. Buď vyschne, nebo jej přelijeme. Péče o něj je přitom maximálně jednoduchá. Botanici se svého času rozhodli rozšířit nádherný vánoční kaktus o další barevné variace. I proto dnes známe až šest druhů vyšlechtěných hybridů Schlumberger. Jak tedy zařídit, aby byl kaktus obsypán květy a stále prosperoval?

Chyba je v nevědomosti

Mnoho pěstitelů, kterým se vánoční kaktus dostane do rukou cíleně, nebo náhodně dělá stejnou chybu. Slovíčko kaktus v nich mylně evokuje i péči o rostlinu jako o kaktus. Přitom tato rostlinka potřebuje přesný opak. Množství vláhy jak v půdě, tak ve vzduchu a mírně světlé místo. Při dobré péči Vám naroste do obrovských rozměrů a bude rodit i 15-20 let.

Jak ho pěstovat?

Vánoční kaktus se necítí dobře na jižní a západní straně, výsostně mu překáží přímé slunce, které způsobuje odumírání koncových úseků, které má zase za následek odumírání dalších částí zeleně. Je to jen jednoduchá řetězová reakce. Ukládejte ho tedy do severně a východně orientovaných místností a zajistěte, aby teplota neklesla pod 15 stupňů. Důležité je také zalévání a vlhkost vzduchu. Pokud máte doma sucho je důležité vánoční kaktus denně postřikovat vlažnou vodou z rozstřikovače.

Reklama

Má rád své místo

Tuto rostlinu není radno přesouvat z místa na místo. Nemá ráda změny a přesuny, proto je lepší najít jí co nejvhodnější koutek a nechat ji v něm klidně žít. Na jaře vánoční kaktus pohnojte tak jako ostatní kvetoucí pokojové květiny. Pozor však dejte na dávku. Kaktus byste mohli spálit. Dopřejte mu hnojivo, ale jen v poloviční dávce oproti ostatním rostlinám. Nezapomeňte, že ho netřeba hnojit častěji než jednou za dva měsíce. V září hnojit přestaňte a začněte opět na jaře.

Přesazování ve správný čas

Pokud chcete rostlinu přesadit, učiňte tak až na konci února, kdy konečně přestává kvést. Pokud byste to udělali dříve, riskovali byste úhyn. Mladé rostliny se přesazují jednou ročně, starší stačí jednou za 4-5 let.

Květináč je základ

Při výběru květináče se orientujte na šířku. Vánoční kaktus nemá dlouhé kořeny, rostou spíše do šířky. Proto potřebuje dostatek místa do stran a květináč Vám postačí mělčí. Aby se rostlině více dařilo, smíchejte si díl humusu, díl písku a dva díly dřevěného uhlí. Potom přidejte půdu pro pokojové rostliny.

Rostlinu můžete během období bez kvetení zalévat vydatněji. Jakmile však nahodí pupeny se zálivkou buďte opatrnější. Hodně vody může způsobit, že pupeny se odtrhnou a bude po květech.

Zdroj fotografií: pixabay.com
Reklama