Milujete krásně barevné koláče a pomazánky? Tyto přírodní potravinová barviva si snadno připravíte i doma a zcela zdravě!

Připravit v kuchyni něco barevně krásné a zároveň chutné, není jednoduché. Pokud to nemá chutnat jako umělá hmota, pak je nutné používat přírodní barviva. No a co myslíte, která jsou lepší než ty, co si připravíte sami doma?

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]Skutečnost je taková, že umělá barviva se nacházejí téměř v každé potravině, kterou si z obchodu přinesete. Snad s výjimkou zeleniny a ovoce, a i ty jsou v některých případech upravované. Jenže krásný a vizuálně lákavý dort či zeleninovou pomazánku si umíte připravit i doma a nemusíte je kupovat v obchodě. Pokud víte jak na to, i ty Vaše budou hýřit barvami!

Přírodní potravinová barviva

Tajemství tkví v tom, jak je připravit. Existuje několik základních pravidel, které pokud si osvojíte, budou Vaše kuchařské kreace záviděníhodnými mistrovskými díly. Výhod přírodních barviv je hned několik. Mezi ty nejhlavnější však patří nulové množství konzervantů, žádné chemikálie, jasné, ale zároveň přirozené barvy a příjemně intenzivní chuť.

Červená

Získat červené přírodní barvivo je asi nejjednodušší a předpokládáme, že pro nikoho nebude překvapením, pokud řekneme, že je to hlavně z červené řepy. Kromě ní je však vhodný i rybíz, třešně, jahody nebo maliny. V některých zemích používají intenzivní přírodní barvivo z granátových jablek, brusinek a dá se to dokonce i z červeného vína. Při pomazánkách, omáčkách nebo přílohách je nejpoužívanějším barvivem mletá červená paprika.

Reklama

Připravit si přírodní barvivo z krásné krvavé řepy je velmi jednoduché. Červenou řepu omyjte a oloupejte a dejte ji vařit do litru vody po dobu 30 minut. Potom přidejte čajovou lžičku kyseliny citrónové a nechte chvíli přejít varem. Řepu vyberte, vodu sceďte a uskladněte v neotevřené lahvi nebo poháru. Pokud chcete barvy světlejší, přidejte kyselinu nebo šťávu z citronu více. Chcete-li tmavší červenou, kyselinu citrónovou ani nemusíte přidávat.

Oranžová

Nejpoužívanějším zdrojem oranžového přírodního barviva je mrkev. Je velmi intenzivní a nemění chuť pokrmu. Mrkev si nastrouhejte na hrubším struhadle, na pánvi si rozpusťte trochu másla a vhoďte ji do ní. Zelenina by se měla po pár minutách pod pokličkou udusit. Pak ji nechte jen vychladnout a oranžovou šťávu sceďte a co nejvíce vymačkejte. Hotovo!

Zelená

Na zelené barvivo jsou nejlepší špenátové listy proběhlé přes mlýnek na maso. Tímto způsobem se totiž uvolní dostatek přírodní zelené a Vy dostanete intenzivnější barvy. Pokud chcete získat co nejtmavší zelenou, vařte špenát přibližně půlhodinu a pak vodu přefiltrujte. Chcete-li světlejší zelenou, přidejte šťávu z citronu, no za stálého míchání sledujte odstín. Čím více šťávy, tím světlejší zelená.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Žlutá

Citronová kůra je fantastickým zdrojem přírodní žluté. Možná jste si všimli, že pokud jste někdy stiskli citrón, na rukou Vám zůstal povlak. Ten ještě nemusel být žlutý, ale byl mastnější. Přesně to je to, co citronová kůra ve větším množství vypouští i jako barvivo. Nastrouhejte ji tedy na jemném struhadle a dobře ji promačkejte. Pak ji zalijte trochou horké vody a nechte den odstát. Pro intenzivnější odstín, kupte sušený šafrán a přidejte tam trochu i z něj. Zůstane Vám krásně sytá žlutá.

Modrá a fialová

Na modrou až fialovou barvu jsou vynikající borůvky, červené zelí nebo dokonce lilek. Všechny tři druhy je třeba dobře odšťavnit a podle intenzity a odstínu pak doladit barvu s pomocí citrónové šťávy.

Hnědá

Hnědou barvu nejjednoduššeji vyrobíte z praženého cukru, který smícháte v poměru 5:1 s vodou. V pánvi ho nechte rozpustit a za stálého míchání ohřívejte na nízké teplotě. Po zhnědnutí prvotního množství přidejte trochu vody a pak ji rozmíchejte. Barvivo máte hotové.

Barevná glazura

Nejedna hospodyňka touží jednou upéct dort s krásnou barevnou glazurou, ale málokterá si troufne. Přitom to není nic složitého, je třeba být jen v pohotovosti a vědět, kdy na co. Na to, abyste si připravili dokonalou glazuru, budete potřebovat smíchat práškový cukr s přírodním barvivem a vymíchat z něj pastu. Důležité je, aby byl poměr vody a cukru přiměřený, což spatříte sami, když budete pastu připravovat.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Nezapomeňte, že přírodní barviva by se neměla uskladňovat dlouho. Pokud používáte kyselinu nebo citrónovou šťávu, vydrží déle, protože jde o přírodní konzervant. Pokud ne, pak je v lednici určitě nedržte déle než 14 dní a nezapomeňte, že vždy je lepší je uskladňovat v tmavém skle než v průsvitném.

Vyzkoušíte? My určitě ano!

Reklama