Kožené boty, kabelky, sedačky a mnoho jiných předmětů, které si pořizujeme pro jejich kvalitu, se dokážou zničit rychleji, než si na ně stihneme zvyknout. Není to proto, že by byly nekvalitní. Je to spíše proto, že o kůži je třeba se starat a samozřejmě i o ni dbát. Pokud ji neošetřujeme, pak praská a produkty z ní mají krátkou životnost. No my víme, jak je opravit!
[hana-code-insert name=’google‘ /]Tak, jak se staráme o svou kůži, tak bychom se měli starat i o tu, kterou vlastníme v podobě předmětů. Sedačku, boty, ale také různé kožené příslušenství je třeba ošetřovat, natírat a promašťovat. Když už jste své kožené předměty zanedbali, naučte se alespoň to, jak jim vrátit jejich ztracenou krásu!
Vraťte jim zdraví
I když se Vám to nezdá, kůže, ačkoli není na živém těle, je stále takříkajíc živým produktem. I miniaturní škrábanec je něco jako poranění a je třeba ho ošetřit. Pokud použijete sekundové lepidlo nebo lak na nehty, můžete problém docela pěkně zamaskovat. Nečekejte však absolutní dokonalost. Pokud jste kůži zanedbali, do původního stavu ji už nedostanete. Můžete jí však navrátit vzhled, který nevypadá jako zničený.
Na tenký hrot párátka si naneste trochu vteřinového lepidla, případně průsvitného laku na nehty. Ten aplikujte pod strženou kůži velmi opatrně a po maličkých množstvích. Když se Vám to podaří, vezměte si čisté párátko a jemně přitlačte odtrženou kůži na její původní místo. Pomaličku párátkem přejíždějte po povrchu a vyhlazujte ho. Potom s ním na kůži zatlačte a přidržte ji na místě alespoň 3-4 minuty. Kůže musí správně přilnout, proto je důležité, abyste ji po celou dobu přitlačovali. Pak místo natřete vazelínou, nebo obyčejnou klasickou Indulonou.
Dopřejte jí pružnost
Pokud se kůže neodtrhne z místa, ale vzniknou Vám škrábance či rýhy, použijte vosk, případně parafín. Vosk, nebo parafín ohřejte a opatrně aplikujte na rýhy. Proběhněte po nich několikrát a pak jej nechte ztvrdnout. To, co zůstane navíc, vytřete jemně kartáčkem, nebo houbou na nádobí. Opět nezapomeňte kůži natřít.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Při koženém nábytku to s opravou nebývá jednoduché, protože často dochází k masivnějším poškozením. Pokud se škrábance přece jen objeví, dobré je ponatírat je olivovým olejem. Nechte ho několik minut působit a poté jej setřete bavlněným hadříkem.
Na některé druhy to pomůže a kůže se takříkajíc scelí, jiné zůstanou stejné jako předtím. V každém případě je tento postup alespoň nadějí a může přinést ovoce. Vše záleží jen na typu kůže, kvality zpracování, ale i rozsahu poškození.
V nouzi poznáš řešení
Pokud se dostanete do situace, která se jeví jako neřešitelná a Vy nutně potřebujete opravit poškozené boty, můžete mít i štěstí v neštěstí. Například pokud máte bílé nebo černé boty, postačí poškozené místo zalakovat lakem na nehty příslušné barvy. Tyto dvě základní vlastní většina žen, ale poštěstit se Vám může také podobný odstín červené či růžové.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]