Miloš Zeman se vyjádřil k aktuální politické situaci! Amatérská a nekompetentní! Koho by okamžitě vyhodil a koho bude volit?

Bývalý prezident Miloš Zeman opět rozpoutal politickou bouři. V podcastu Chuť moci otevřeně zkritizoval současnou vládu Petra Fialy, označil ji za amatérskou a nekompetentní, a s neobvyklou přímostí promluvil o jménech, která by okamžitě z vlády vyhodil. Pod palbou jeho výroků se ocitli nejen ministři, ale také celé politické strany a jejich představitelé. V článku se dozvíte, koho Zeman volí, proč si myslí, že BIS ovládá stát, a jaké má výhrady k současné jaderné politice Česka.

Reklama

Lipavský pryč a Fiala za ním

Miloš Zeman se v rozhovoru pro podcast Chuť moci ostře vymezil proti ministrovi zahraničí Janu Lipavskému. O jeho jmenování měl pochybnosti už v minulosti a jak se zdá, čas ho v jeho pohledu pouze utvrdil. V souvislosti s neúspěšnou cestou do Afriky vyzval premiéra Petra Fialu, aby Lipavského odvolal. Pokud tak neučinil, měl by prý skončit i on sám. Exprezident přitom uvedl: „Pokud premiér Fiala neschopné ministry nevyhodil, má být vyhozen sám, o což se ovšem postarají voliči.“

Vlček a Dukovany jako symboly neschopnosti

Zeman za jeden z důkazů amatérismu vlády označil také průtahy a chybná rozhodnutí kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Tvrdí, že smlouva s korejskými firmami je unáhlená a nevýhodná, když stále platí soudní zákaz. „Za to bych vyhodil ministra průmyslu, který má Dukovany v rezortu,“ dodal s tím, že preferoval francouzské řešení, které by mělo i geopolitický přínos v rámci EU.

Kritika bez servítek

Vládu premiéra Fialy považuje Zeman za pouhé pokračovatele chyb svých předchůdců, kteří ani nejsou schopni přijít s vlastními originálními chybami. V narážce na jejich nekompetentnost uvedl: „Oni nejsou ani tak originální, aby měli vlastní chyby.“ Jeho výpady byly nejen ostré, ale i osobní, čímž potvrdil svou pověst nekompromisního kritika, který si nebere servítky.

Podpora Babiše a pochvala pro „Cirkus Fiala“

Miloš Zeman otevřeně prohlásil, že v příštích volbách bude volit Andreje Babiše a hnutí ANO. Přiznal sice, že Babiš občas „má ohýnek u prdelky“, ale dodal, že kdyby byl méně impulzivní, jeho energie by se dala lépe využít. Zároveň mu doporučil knihu Cirkus Fiala, kterou označil za tvrdou, ale trefnou kritiku současné vlády. „Kdyby si ji Andrej přečetl a pak ji slovo od slova opakoval, má vítězství ve volbách zaručené,“ tvrdí Zeman.

O Klausovi a úpadku tradičních stran

Exprezident se nevyhnul ani komentářům na adresu Václava Klause a ODS. V souvislosti s úpadkem tradičních stran, jako jsou ODS a sociální demokracie, uvedl, že problémem je absence výrazných osobností. Bez těchto lídrů prý strany degenerují. Podle něj je klíčová schopnost silného sdělení, bez kterého strana nemá šanci uspět. „Dovedete si představit impotenta, který produkuje silné sdělení?“ položil řečnickou otázku.

Sjednocení levice se nekoná

Zeman okomentoval i situaci v levicovém spektru politiky. Kritizoval, že Jana Maláčová a Kateřina Konečná nenašly společnou řeč a nedokázaly spojit síly. „Když se sejdou dvě dámy s výrazným egem na jednom bitevním poli, tak místo spojenectví může následovat rivalita,“ komentoval s tím, že tím zanikl potenciál sjednocené levice, jakou známe například z Francie. Přesto zdůraznil, že přirovnání k domovnicím je mu „bytostně cizí“.

Ideální vláda podle Zemana

Za nejlepší možnou povolební koalici označil Zeman spojení hnutí ANO a SPD, s možným přizváním Motoristů či hnutí Stačilo! v případě potřeby ústavní většiny. SOCDEM by podle něj měla jít do voleb společně s ANO, a Zeman dokonce osobně pomáhal s komunikací mezi Babišem a Maláčovou ohledně míst na kandidátkách. Exprezident tak nevylučuje aktivní roli v politickém zákulisí i po konci svého prezidentského mandátu.

Strach ze zásahu do voleb

Na závěr Zeman vyjádřil obavy z toho, že by BIS a Ústavní soud mohly zasáhnout do výsledků podzimních voleb. „Nepřeji si rumunský scénář a obávám se, aby BIS s Ústavním soudem nezneplatnily výsledky podzimních voleb,“ uvedl varovně. Tato slova potvrzují jeho dlouhodobou nedůvěru k některým institucím a vyvolávají otázky ohledně možné destabilizace české politické scény.

Zdroj: ParlamentniListy.cz

Reklama