Důchodový věk 67 let? Možná nikdy nebude platit! ANO může během pár dní smést ze stolu celý vládní plán!

Reklama

Ústavní soud se chystá oznámit klíčové rozhodnutí, které může zamávat s celou důchodovou reformou v Česku. Ve hře je zrušení části, nebo dokonce celého hlavního balíku změn, které připravila vláda a které se mají postupně zavádět až do roku 2027. Opozice v čele s hnutím ANO podala stížnost, která cílí především na zvyšování důchodového věku a úpravy týkající se předčasných důchodů. Verdikt padne už 9. července a může znamenat zásadní zvrat v tom, jak bude důchodový systém v budoucnu vypadat.

ANO míří na nejcitlivější část reformy

Hnutí ANO napadlo u Ústavního soudu mechanismus, který stanovuje postupné zvyšování důchodového věku až na 67 let u lidí narozených po roce 1974. Tento krok podle vlády zásadně pomůže vyrovnat výdaje penzijního systému, přičemž podle odhadů má přinést úsporu až 1,2 % HDP, což odpovídá zhruba 100 miliardám korun. ANO ale tvrdí, že tento mechanismus je nespravedlivý a žádá jeho úplné zrušení. Pokud by soud vyhověl, zrušil by tím zároveň nejzásadnější úsporné opatření celé reformy.

Rychlý verdikt po třech měsících

Zatímco na předchozí rozhodnutí Ústavního soudu se čekalo klidně i rok a půl, nyní vše nabralo nečekaný spád. Soudci mají o návrhu hnutí ANO jasno už po třech měsících od jeho podání. Veřejné vyhlášení nálezu svolal soudce Jiří Přibáň, což značí, že plénum již našlo shodu. Výsledek tak bude znám již 9. července. Napadená novela zákona se přitom týká nejen důchodového věku, ale i problematického zúžení okruhu profesí, které mají nárok na předčasný důchod bez krácení penze.

Spor o rizikové profese

Reklama

Jedním z největších bodů sporu je změna podmínek pro odchod do předčasného důchodu u tzv. rizikových profesí. Nově mají tuto možnost pouze pracovníci zařazení do čtvrté, tedy nejrizikovější kategorie. Jde například o lidi, kteří denně pracují s toxickými chemikáliemi, vibracemi nebo infekčními látkami. „Koaliční většina zneužila své převahy nad opozicí a vykládala jednací řád Poslanecké sněmovny účelově a svévolně,“ uvedli autoři stížnosti. Podle nich tak došlo k zásadnímu omezení práv opozice při projednávání zákona.

Opoziční obstrukce a vládní převaha

V kritice procesu schvalování zákona ANO argumentuje tím, že vláda násilně ukončila debatu ve všech třech čteních zákona, a to i přesto, že o slovo se hlásily desítky poslanců. Tuto výtku už Ústavní soud v minulosti u jiných zákonů zamítl s odkazem na zneužívání obstrukcí ze strany opozice a nemožnost efektivně řídit chod sněmovny. Přesto ANO věří, že tentokrát má jejich stížnost větší šanci na úspěch díky rychlému projednání a politické citlivosti tématu.

ODS a TOP 09 na poslední chvíli měnily pravidla

Úprava zákona o předčasných důchodech pro rizikové profese prošla během legislativního procesu zásadní změnou. Původní verze zákona počítala s výhodou pro zhruba 100 tisíc zaměstnanců, avšak pozměňovací návrh ODS a TOP 09 tuto skupinu výrazně zúžil. Právě tento moment považují poslanci ANO za klíčový důkaz svévolného nakládání s legislativním procesem, který by měl Ústavní soud zohlednit. Připomínají, že změny byly prosazeny narychlo a bez dostatečné diskuse.

Hrozba pro celou reformu

Zatímco vláda staví reformu na zvyšování důchodového věku jako na hlavním pilíři finanční stability penzijního systému, opozice se snaží tento krok zablokovat. Pokud Ústavní soud vyhoví návrhu hnutí ANO v plném rozsahu, zruší nejen samotné zvyšování důchodového věku, ale fakticky i zásadní logiku celé důchodové reformy. Kabinet tak přijde o opatření, které mělo přinést téměř polovinu plánovaných úspor v důchodovém systému.

Shutterstock

Politický střet se přenese i do voleb

Všechna ustanovení reformy mají nabývat účinnosti postupně až do roku 2027. Opoziční strany ANO a SPD už oznámily, že pokud uspějí v podzimních sněmovních volbách, tuto důchodovou reformu zruší. Politický boj o podobu důchodového systému tak zdaleka nekončí u Ústavního soudu. Ten sice rozhodne o aktuálním návrhu zákona, ale budoucnost celé reformy bude i nadále předmětem ostrého střetu mezi vládou a opozicí.

ANO už jednou uspělo

Hnutí ANO sice většinou u Ústavního soudu neuspělo, loni v prosinci ale dosáhlo významného vítězství, když soud zrušil část tzv. lex Babiš II. Tehdy šlo o novelu zákona o střetu zájmů, která zpřísňovala zákaz vlastnictví médií a přijímání dotací politiky. Právě tento úspěch dává ANO naději, že by i v případě důchodové reformy mohlo dosáhnout zásadního průlomu. Jestli se to skutečně podaří, bude jasné už za pár dní.

Zdroj: Echo24.cz

Reklama