Ukrajinská metropole Kyjev i další velká města zažila další bouřlivý večer. Tisíce občanů vyšli do ulic vyjádřit nesouhlas s rozhodnutím prezidenta Volodymyra Zelenského podepsat kontroverzní zákon, který mění strukturu dohledu nad protikorupčními orgány v zemi. V tomto článku se podíváme, proč lidé protestují, co je rozzuřilo, co zaznívá z davu a proč podle mnohých hrozí návrat k totalitním praktikám minulosti. Atmosféra v zemi se mění a prezident se dostává pod palbu kritiky nejen z řad veřejnosti, ale i ze zahraničí.
Rozhořčení v srdci Kyjeva
Na náměstí u Divadla Ivana Franka v centru Kyjeva se ve středu večer ve 20:00 sešly tisíce lidí, kteří hlasitě protestovali proti novému zákonu, jenž dává generálnímu prokurátorovi – jmenovanému prezidentem – pravomoc nad klíčovými protikorupčními institucemi NABU a SAP. Dav skandoval: „Ruce pryč od NABU a SAPO!“ a atmosféra byla napjatá. Podle deníku Ukrajinska pravda dorazilo až dva tisíce demonstrantů a mezi nimi nechyběl ani kyjevský starosta Vitalij Kličko. Účast veřejnosti svědčí o tom, že téma korupce a nezávislosti justice rezonuje mezi lidmi silněji než kdy dřív.
Protesty se šíří po celé zemi
Zdaleka nešlo jen o Kyjev. Demonstrace ve středu probíhaly souběžně i v dalších sedmnácti městech po celé Ukrajině, mimo jiné v Dnipru, Charkově, Oděse, Lvově či Černihivu. Lidé vyšli do ulic navzdory napjaté situaci v zemi a pokračující válce, protože se obávají, že nový zákon ohrožuje základní demokratické principy. Hlavním heslem všech demonstrací se stalo: „Vetujte ten zákon!“ což se ozývalo i několik bloků od prezidentské kanceláře.
В Харкові проходить акція проти законопроєкту 12414
— Радіо Свобода (@radiosvoboda) July 23, 2025
Вчора за нього проголосувала Верховна Рада та підписав президент України. Станом на 23 липня закон набрав чинності. pic.twitter.com/0UiOIKBEtv
Silné emoce a slova, která zasáhla
Protestující nešetřili emocemi. Čtyřicetiletá právnička Maryna popsala, co pro ni nový zákon znamená: „Pokud to nebude vetovat, je to jako plivat do tváře každé matky, manželky a dítěte, které ztratilo milovaného člověka na frontě. Je to pošlapávání památky všech, kteří zemřeli za naši svobodu, důstojnost a nezávislost.“ Ve svém projevu pak přirovnala současnou situaci k 16. lednu 2014, kdy režim prezidenta Janukovyče omezil právo na svobodu slova a demonstrací – tehdy to vedlo k revoluci na Majdanu.
Zákon podepsán navzdory kritice
Přestože nový zákon budil silné kontroverze, ukrajinský parlament ho schválil a prezident Zelenskyj neváhal a ihned ho podepsal. Zákon zásadně mění vztah mezi exekutivní mocí a protikorupčními institucemi, které dosud fungovaly nezávisle. Kritici tvrdí, že se tím otevírá prostor pro politický vliv a kontrolu nad vyšetřováním korupčních kauz. Tato změna přitom přichází ve chvíli, kdy Ukrajina čelí zvýšenému tlaku na prokazování demokratických standardů směrem k Evropské unii i západním spojencům.
Прага: під посольством України в Чехії зібралося майже 200 людей на мітинг проти ухвалення законопроєкту, який обмежує НАБУ та САП
— Радіо Свобода (@radiosvoboda) July 23, 2025
До мітингувальників вийшли представники посольства України і сказали, що «почули сигнали і передадуть інформацію послу». pic.twitter.com/yYtxbKA0g0
Spor o vliv Zelenského okolí
Protikorupční aktivisté i část ukrajinských médií poukazují na to, že zákon může být reakcí na nedávné kroky agentury NABU. Ta totiž obvinila Oleksije Černyšova, někdejšího místopředsedu vlády a ministra národní jednoty, z korupce. Černyšov patří mezi blízké osoby prezidenta Zelenského, a právě jeho případ údajně vyvolal nervozitu ve vyšších patrech moci. Opozice dokonce varuje, že v ohrožení jsou i další lidé ze Zelenského úzkého okruhu, což může být důvod, proč se prezident snaží získat větší vliv nad vyšetřovateli.
Zelenskyj slibuje nápravu
Po vlně kritiky z Evropy i USA Zelenskyj večer vystoupil a slíbil, že „nezávislost protikorupčních agentur obnoví“ prostřednictvím nového zákona. Tvrdil, že cílem bude „omezit ruský vliv“ v těchto institucích. Jenže takové prohlášení vyvolalo další otázky. Podle webu Kyiv Independent „klauzule v zákoně připravují protikorupční agentury o jejich nezávislost a v zákoně není nic, co by se zaměřilo na ruské agenty v agenturách nebo mimo ně.“
Manipulace nebo realita?
Zelenskyj se snažil obhájit kontroverzní krok tvrzením, že v agenturách dochází k únikům informací. Jenže konkrétní důkazy zatím nepředložil. To vyvolalo další vlnu nedůvěry. Podle portálu Kyiv Independent „Zelenskyj neposkytl žádný důkaz, že takové úniky existují. Protikorupční aktivisté považují toto prohlášení za manipulativní.“ Z celé situace je patrné, že prezidentova důvěryhodnost je ohrožena a že lidé vnímají současný krok jako nebezpečný posun směrem k autoritářství.
Ukrajina na křižovatce
Celý případ ukazuje, jak křehké jsou demokratické struktury i v zemi, která čelí vnějšímu vojenskému ohrožení. Pro občany Ukrajiny není jen válka otázkou přežití, ale i hodnot – svobody, spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Protesty, které nyní zaplavily ulice, jsou signálem, že lidé nejsou ochotni přijmout politické zákulisní hry na úkor transparentnosti. A pokud prezident nezmění kurz, může se proti sobě postavit i ti, kteří mu dosud drželi palce.
Zdroj: Novinky.cz