Miminko spí s otevřenýma očima – je to vůbec možné? Tohle si teď asi říkáte i vy a snažíte se si takovou situaci vůbec představit. Věřte nebo ne, ale je mnoho rodičů, kteří zpozorovali, že jejich dítko spí s otevřenýma očima a je naprosto logické, že je takový pohled vystrašil. Nabízí se tedy otázka, jestli je to v pořádku?
Představte si situaci, kdy konečně uspíte svého drobečka a pak si všimnete, že spí s otevřenýma očima. Takový pohled logicky každého rodiče nejen překvapí, ale jistě i vystraší. Není se proto čemu divit, že se ptáte, jestli je to normální…
Co na to odborníci?
Pokud byste s tímto zjištěním bezmyšlenkovitě upalovali k lékaři, s největší pravděpodobností byste se dočkali odpovědi, že je to naprosto normální a podle odborníků i docela běžný jev. I když spící dítko s otevřenýma očima vypadá skutečně zvláštně až podivně, lékaři tento stav označují jako lagophthalmos a dodávají, že se týká především velmi malých miminek a kojenců.
Proč dítě spí s otevřenýma očima?
I tohle vás určitě bude zajímat, vysvětlení je docela jednoduché. Malé děti na rozdíl od nás dospělých tráví mnohem více času ve spánku REM, což je aktivní spací cyklus. Proto se stává, že i když spí, nezavře očička. Jestliže je vám pohled na spící dítko s otevřenýma očima nepříjemný, není problém, abyste dítěti po usnutí jemně víčka sklopili.
Je třeba se obávat?
Pokud tento jev pozorujete pouze u malého dítěte, pak se není čeho obávat. Věřte, že ho to jednoho dne samovolně přejde. Jiné je to ale v případě, kdy spaní s otevřenýma očima přetrvává i do pozdějšího věku. Tehdy by se mohlo jednat o poruchu obličejového nervu, který je v medicíně známý jako sedmý lebeční nerv a který má za úkol řídit pohyb svalů, lež zvedají obočí a zavírají víčka. Pokud by stav přetrvával, je na místě konzultace s lékařem, který by s největší pravděpodobností navrhl chirurgické řešení.