Smlouva nebo dohoda: co je pro vás výhodnější? Ještě než něco podepíšete, přemýšlejte!

Dostanete-li nabídku nového zaměstnání, s největší pravděpodobností budete stát před rozhodnutím: smlouva nebo dohoda? Zatímco někteří zaměstnavatelé nabízí tzv. HPP neboli hlavní pracovní poměr, u jiných dostanete třeba jen nabídku DPČ či DPP. Ještě než cokoli podepíšete, přemýšlejte, co pro vás bude výhodnější.

Reklama

Smlouva nebo dohoda? Je to velmi častá otázka, kterou si možná pokládáte i vy. Ne vždy se před námi objeví nabídka hlavního pracovního poměru, nebo naopak nastanou situace, kdy třeba HPP máme a hledáme k němu ještě vhodný přivýdělek – tehdy se jedná o dohodu.

Smlouva nebo dohoda? Kdy se co vyplatí?

Uzavřít hlavní pracovní poměr je bezesporu lákavé, protože tak získáte jistotu práce i stálého platu. Pokud ale nenarazíte na možnost hlavního pracovního poměru, jsou tu ještě další možnosti, jak si peníze vydělat – dohody.

Dohody mohou být dvě: buď se může jednat o dohodu o provedení práce neboli DPP nebo o dohodu o pracovní činnosti čili DPČ. Nutné dodat, že oba typy dohod musí být v každém případě sjednány písemně. Od smlouvy se tyto dohody liší tím, že mají omezenou ochranu zaměstnance – což znamená, že pokud uzavřete pouze dohodu a nikoli smlouvu, nebudete mít nárok na cestovní náhrady, dovolenou nebo třeba odstupné.

Reklama

Jak se dohody liší?

Dohoda o provedení práce a dohoda o provedení činnosti se od sebe v určitých bodech vzájemně liší. Uzavřete-li se zaměstnavatelem DPP, pak u něho můžete odpracovat maximálně 300 hodin ročně, přičemž předmětem plnění této dohody je splnění jednotlivého pracovního úkolu. Dohoda o provedení práce má jednu podstatnou výhodu: pokud nepřesáhne částku 10 000 Kč měsíčně, neodvádí se z ní žádné jiné poplatky, pouze daň z příjmu.

Dohoda o provedení činnosti to má trochu jinak. V tomto případě se poplatky za zdravotní a sociální pojištění odvádí už ve chvíli, kdy částka přesáhne 2500 Kč měsíčně. DPČ má naopak výhodu v tom, že ji lze uzavřít i na práci, která ročně přesáhne více jak 300 hodin, přičemž ale platí, že dohoda o provedení činnosti nesmí přesáhnout limit 2,5 dne týdně.

Reklama