Kouření snižuje kvalitu života. Kouření vážně poškozuje zdraví. Kouření může zabíjet. Kouření škodí vám i vašemu okolí. Všechny tyto věty jste pravděpodobně už slyšeli, přesto s tabákovou závislostí nedokážete skoncovat. Nebo možná nechcete? Pomůžeme vám s obojím. Dáme vám neprůstřelnou záminku i návod, jak se stát nekuřákem.
Nebezpečí skryté v kouři
Když si vybavíte jakýkoliv snímek z 20. let 20. století, těžko v něm bude chybět elegantní muž v klobouku zapálený do konverzace s ženou v šatech s třásněmi, kteří budou ležérně potahovat z cigarety. Ano, ve své době se kouření považovalo za žhavý trend přirozený pro společenské události stejně jako sklenka alkoholu. O století později však už na základě mnohých vědeckých zjištění víme, že tabákové výrobky ohrožují lidstvo na zdraví, na životě.
V České republice umírá každý 5. člověk v důsledku kouření. Podléhají zdravotním problémům, jimž dominují nádorová onemocnění. V tabákovém dýmu se totiž nachází víc než 60 karcinogenů, látek způsobujících rakovinu. Mnozí se mylně domnívají, že kouřením ohrožují jen své plíce, nádor však může napadnout také kuřákův močový měchýř, slinivku, rty, jazyk, hrtan, hltan, žaludek nebo střeva.
Další velkou skupinu přímých dopadů kouření na zdraví tvoří kornatění cév. Poškození cév kouřem může končit mrtvicemi, infarkty, ischemií dolních končetin, arytmií a poruchami cévního zásobení končetin. Tím však výčet nekončí. Pro časté záněty dýchacích cest kuřáci zpravidla trpí chronickým kašlem, mohou se potýkat s cukrovkou, ledvinovými onemocněními nebo rychlejším stárnutím pleti. Cigaretový kouř ohrožuje samozřejmě také pasivní kuřáky, u nichž je pravděpodobnost vzniku rakoviny stejná jako u aktivního kuřáka. To je už slušný důvod, proč nekouřit, nemyslíte?
Na každé cigaretě záleží. Jak přestat kouřit?
Pokud kouříte, máte pravděpodobně pocit, že po všech těch vykouřených krabičkách už jedna cigareta nic nezmění. Omyl. Každé potáhnutí z doutnající ruličky vás postrkuje blíž k propasti. Odvraťte nebezpečí, dokud je čas. Ptáte se, jak přestat kouřit? Hlavní je odhodlání a správná motivace. Postupujte následovně:
· Nečekejte na zítřek. Přestaňte teď.
· Mějte oporu blízkého člověka, který vám pomůže vytrvat.
· Používejte lékárenské přípravky k postupnému odbourání fyzické závislosti na nikotinu.
· Změňte návyky. Místo odbíhání na cigaretu se například projděte kolem bloku, nebo se napijte vody, dejte si žvýkačku – projděte kolem bloku nebo se napijte vody, dejte si žvýkačku
· Poraďte se s lékařem. Nechte si navrhnout fyzické aktivity, na které můžete zaměřit svou pozornost a podstupte preventivní prohlídku. Tu po čase opakujte, abyste viděli změny na svém zdraví.
Sami to nedokážete?
Pokud máte strach, že se závislosti sami zbavit nedokážete, nabízíme vám relativně snadnou cestu, jak přestat kouřit. Navštivte svou nejbližší Alphega lékárnu. Zde si můžete totiž nechat vytvořit personalizovaný odvykací plán, který pokrývá všechny fáze odvykání. Neopomíjí ani spolupráci s lékařem nebo podporu jednotlivce.