Orchideje jsou nádhernou ozdobou každého bydlení. A jsou také vizitkou úspěšného pěstitele, jelikož jejich pěstování není zas tak jednoduché. Mnoha lidem se naopak stává, že po prvním květenství orchidej uschne, anebo pouze vyráží do listů, ale květy nikde. Poradíme, jak se stát přeborníkem v pěstování těchto přenádherných rostlin.
Na horko zapomeňte
Běžné orchideje, které se v domácnostech pěstují, se cítí nejlépe při stálé teplotě kolem 20°, která na noc poklesne jen velmi mírně. Snesou samozřejmě i vyšší teplotu, ale jejich tropický původ rozhodně neznamená, že by jim svědčila výheň. Potřebují dostatek světla, ale nikoli přímé slunce. Umístění orchideje je tedy klíčové pro její úspěšné kvetení. Vsaďte také na substrát, který je přímo určen pro váš typ orchidejí. V lepších zahradnictvích najdete širokou nabídku. Aby prospívaly, musí být substrát vzdušný i přiměřeně kyselý. Měl by být připravený z borky, případně v kombinaci s polystyrenem. Na radu se poptejte odborníků, ti vám doporučí to, co je pro vaši orchidej nejideálnější.
Specifické zalévání
Mnoho mýtů a pověr panuje i kolem zalévání orchidejí a většina pěstitelů dělá chybu právě zde. Orchideje nesnášejí trvale vlhkou zeminu. Pokud to takto je, může docházet k nedostatku kyslíku, uhnívání kořenů a následné chřadnutí celé rostliny, a také napadení houbovými chorobami. Správné zalévání je tedy malinko netradiční. Celý květináč ponořte na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechejte jej okapat. Tuto lázeň je vhodné opakovat jednou či dvakrát týdně, v horkém létě i častěji. Při zalévání dejte pozor, aby se voda nedostala do středu listové růžice.
A co hnojení? Orchideje doplnění živin potřebují, je ale třeba postupovat opatrně. Ač kvetou přepychově, jsou od přírody skromné, jejich přirozené prostředí v pralesech není na živiny zrovna bohaté. Ve čtrnáctidenních intervalech od jara do podzimu přihnojujte speciálním hnojivem pro orchideje, nebo nejvýše pětinu běžné dávky hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny, které ale nesmí obsahovat vápník.