Zahrádkáři sní o dokonalé úrodě, jíž se jim více či méně daří dosáhnout. Existují ale tajné triky, které pomohou tento sen uskutečnit a při troše úsilí se vám odmění nevídanou úrodou, kterou vám bude každý soused závidět. Rostlinky mají totiž své oblíbené steroidy, po kterých rostou jako pominuté. Poradíme, které to jsou. Ale pst! Neříkejte o tom sousedům!
1. Kyselina boritá
Toto není běžnou součástí výbavy běžného zahrádkáře a je to velká škoda. Tuhle mňamku ocení zejména rajčata, okurky, dýně a lilky. Kyselina boritá přidaná do zálivky podporuje kvetení, chrání před plísněmi i před vlivem prudkých veder, které v posledních letech naši zahrádku trápí. Jeden kilogram kyseliny borité pořídíte za pár desítek korun a vydrží vám věky. Pro obohacenou zálivku stačí smíchat 2 gramy v půl litru převařené zchladlé vody a nechat rozpustit. Poté vmíchejte do deseti litrů zálivky zahřáté sluncem a jde se zalévat.
2. Glukóza a vitamin B1
Roztok z čisté glukózy obohacené vitaminem B je vhodný pro zalévání venkovních i vnitřních rostlin bez ohledu na druh. Oba přípravky bez problémů seženete na internetových fitness obchodech nebo v lékárně. Připravte si 5 litrů vody, do nichž přidáte 5 ml čisté glukózy (prodává se i pod názvem dextróza) a 1 ml vitaminu B1. Rostlinky s ní zaléváme 5-6 krát za dva týdny do vyčerpání namíchaného množství.
3. Hnědé mýdlo s propolisem
Toto mýdlo svědčí nejenom pokožce, ale i rostliny zbavuje plísní a nejrůznějších infekcí. Stačí připravit roztok v poměru 10 gramů na 10 litrů vody a tímto postřikem ošetřit kvetoucí a zelené rostliny, stejně jako stromy nebo keře. Na jaře jím můžeme také omýt květináče, které tak budou čisté a dezinfikované pro další zdravou sadbu.
4. Mouka z hořčičných semínek
Tento kouzelný zlatavý prášek smícháme s vodou a vyčistíme s ním okna skleníku, květináče a jiné nádoby na pěstování rostlin, stejně jako povrch záhonku, který tak zbavíme šneků a jiných parazitů, které jeho vůně spolehlivě odpuzuje.
5. Jód
Zálivka s přídavkem jódu báječně stimuluje růst jahod a zároveň je chrání před škůdci. Roztok připravíte smícháním 5 – 10 kapek rozpuštěných v 10 litrech vody. Skvělý výsledek je zaručen!
6. Jedlá soda
Jedlá soda je krystalická bílá substance, která má v domácnosti mnohostranné využití. Kromě jiného ji lze s úspěchem snadno využít i pro péči o zahrádku. Má totiž schopnost bránit růstu plísní a jiných parazitických hub.
V zahrádce ji použijeme tím způsobem, že roztok jednou do týdne přimícháme k zálivce, jíž naše rostlinky zalijeme. Směs připravíme následujícím způsobem: Jednu polévkovou lžíci sody rozpustíme ve čtyřech litrech převařené a zchladlé vody. Do roztoku vmícháme ještě půl velké lžíce prostředku na mytí nádobí a dobře promícháme. Tuto směs použijeme na zalévání. Pokud se chceme zbavit plísní na hroznovém vínu, připravíme 75 gramů jedlé sody do deseti litrů vody a důkladně touto směsí víno opět jednou týdně zalijeme. Plísně už nebudou představovat žádný problém, a to i bez chemických postřiků.