Tuhle chybu při dělání meruňkového džemu dělá 9 z 10 lidí: Rozhodně se ji vyvarujte, bude pak 8x chutnější!

Výroba domácích džemů a marmelád je ve stále větší oblibě. Potřeba vytvořit něco vlastníma rukama a zároveň zužitkovat vše, co nám potraviny nabízí, je mezi lidmi velice rozšířená. Jedna z nejpopulárnějších marmelád je meruňková. Ovšem někdy i ti nejšikovnější z nás se snaží marně i přesto, že postupují dle pokynů. Nezoufejte, není to o tom, že byste se v kuchyni neuměli otáčet, ale možná jste jen netušili o níže uvedených pravidlech, které je potřeba při domácí výrobě džemů a marmelád dodržovat.

Reklama

Loupat či neloupat?

Mnoho z nás se domnívá, že slupka nemá v marmeládě co dělat, ale to je právě ta chyba. Za prvé, většina chutí je ve slupce. Pokud ji tedy odstraníte, nikdy nevyvážíte sladkou a kyselou chuť džemu. A za druhé? Loupání takových meruněk nebo broskví je zdlouhavá a náročná práce, která vás odradí od výroby domácí marmelády hned v samém zárodku.

Správné načasování

Nikdy nezačínejte s domácí výrobou marmelády, pokud ovoce není ještě zcela měkké. V opačném případě budete dohánět sladkost umělými cukry, což není prospěšné ani pro vaše zdraví ani pro samotnou chuť marmelády. Zároveň byste ale neměli čekat příliš dlouho, aby vám ovoce nezačalo hnít. Vychytejte ten správný čas, kdy je plod krásný, zralý, měkký a zdravý.

Měl by být džem sladký nebo ovocný?

Věčná otázka při výrobě domácích džemů je poměr cukru.

Reklama
  • Měl by tam být?
  • Pokud ano, tak kolik?
  • Jaký druh?
  • Jaká bude chuť, když jej zcela vynecháme?

Základní recepty starých škol tvrdí, že by se vždy mělo jednat o poměr dva díly ovoce na jeden díl cukru. My se ale domníváme, že takové množství cukru je příliš a zcela zbytečné. Cukr je velice agresivní složka, která ve špatném dávkování vždy přebije chuť samotného ovoce a o tu nám přece jde. Meruňky, získáte-li dobré plody a začnete je zpracovávat ve správný čas, jsou velice chutné ovoce, není třeba je nastavovat hromadou cukru.

shutterstock.com

Želatina

Želatinu vždy přidávejte dle pokynů na obalu. Každý výrobek je jiný, nejlépe fungují ty na bázi pektinu. Vždy je ale potřeba striktně se řídit instrukcemi daného produktu.

Sterilizace sklenic

Máte-li myčku na nádobí, vložte do ní sklenice, v nichž chcete džem ukládat, a zapněte na vysokoteplotní program. Popřípadě můžete využít mikrovlnnou troubu nebo obyčejnou troubu. Jakmile sklenice naplníte džemem, zabalte je do novinového papíru a přikryjte teplou dekou. Tato metoda je pro ovoce velmi užitečná.

Koření

Kořenit džemy se vůbec nebojte, ve skutečnosti je to velice oblíbené. Použít můžete vanilku, trochu brandy, skořici nebo dokonce i levanduli. Nebo můžete kombinovat různé plody. Chcete-li sladkokyselý džem, přidejte k meruňkám rybíz, maliny nebo borůvky.

Reklama