Tělo je biologický stroj. Jako takový přijímá pohonné látky ze vzduchu, vody a potravy, bere si z nich to, co potřebuje a zbytek vylučuje jako odpad. Ne všechen je ale z těla vyloučen tak, jak by měl. Čisticí systémy totiž vlivem nesprávné životosprávy a dalších faktorů časem přestává plnit svoji funkci tak dobře, jak bylo původně nastaveno. Pak nastává situace, že metabolické zplodiny zůstávají uvnitř těla a zanáší tkáně. To se pak začne projevovat nejrůznějšími druhy velmi specifických symptomů. Když je rozpoznáte a zařídíte se podle toho, zjistíte, že nejenže se zbavíte svých zdravotních obtíží, ale rázem se budete cítit i vypadat mnohem mladší.
Malí souputníci ve střevech
Celková životní pohoda souvisí se stavem, v jakém se nachází náš organismus, který je zase do velké míry závislý na pohodě a harmonii mikrobiálních kultur, které osidlují naše střeva. Jejich pohodu můžeme podporovat nebo naopak bojkotovat svou stravou a životním stylem. A věřte, že naštvat si je opravdu nechcete.
Osídlení střev sestává z mnoha různých kmenů a kultur různých druhů bakterií, které žijí ve vzájemné rovnováze. Potíž nastává ve chvíli, kdy jeden z kmenů začne dominovat a utlačovat ostatní, případně se mezi ně dostane úplně cizí a nepřátelský kmen, který začne utlačovat všechny původní obyvatele. V tu chvíli nastávají nemoci a fyzické obtíže. Podle závažnosti této občanské války se mění jejich intenzita od potíží s trávením až po poruchy nálad a vznik závažných chorob. Pakliže chceme být v pořádku, měli bychom se zasadit, aby v našich střevech panoval mír a harmonie.
Projevy válečného stavu střevních bakterií
Jak tedy poznat, že v našich střevech panuje politická situace, která našemu zdraví nepřeje? Může nás trápit:
- špatné zažívání (nadýmání, bolesti žaludku, zácpa či průjem, reflux či špatný dech)
- alergie
- bažení po sladkostech
- artritické potíže
- infekce
- náhlé přibývání na váze
- nekontrolovatelné změny nálad
- potíže s pamětí a soustředěním
Jak uvést organismus do rovnováhy
Pojem „zdravá strava“ nebyl vynalezen jen zlovůlí licoměrných doktorů, kteří chtějí po svém terorizovat své pacienty. Zdravá strava je taková, která svědčí právě našim kámošům ve střevech. Jako když vám váš zaměstnavatel platí správný plat za vaši práci a nenechá vás umřít hlady.
Proto je dobré čas od času požít nějaká ta probiotika, která do střev dodá další jedince těch „hodných“ kmenů. Ty bydlí v kefírech, jogurtech, kysaných podmáslích, sýrech nebo fermentované zelenině i salámech, jako je vysočina atd. Pak jsou zase prebiotika, což jsou látky, kterými se tyhle potvůrky rády krmí. Ty jsou zase v zelenině, bylinkách a koření. Takže třeba mrkev, oregáno, artyčoky, cibule, česnek nebo pórek pro ně budou to pravé ořechové.