Rakovina neboli nádorové onemocnění patří ve světě stále mezi nejzávažnější choroby, jíž každoročně podlehne téměř 10 milionů lidí.
Rakovina je komplexní onemocnění, je jí více druhů a napadá různé části těla a orgány. Nádory se mohou vytvářet například v
- tlustém střevu
- prsu
- mozku
- krvetvorné tkáni (leukémie)
- plicích.
Je tedy zřejmé, že je nanejvýš potřebné věnovat zvýšenou pozornost níže uvedeným příznakům, které mohou pomoci rakovinné onemocnění co nejdříve diagnostikovat a nasadit co nejúčinnější léčbu.
Útvary na prsou
Ženy ve zralém věku by si metodou samovyšetření měly průběžně kontrolovat stav prsou a pozornost zvýšit zejména v případech, kdy vizuálně nebo pohmatem zaznamenají změny. Změny mohou nastat například ve tvaru nebo zabarvení bradavek, na prsou nebo v podpaží se mohou vyskytnou bulky a v této oblasti může také dojít ke změně zabarvení kůže nebo struktury jejího povrchu.
Únava
Únava může být příznakem různých nemocí, přičemž největším nebezpečím tohoto signálu patří jeho podceňování nebo záměna za příznak jiného onemocnění, než které dotyčného aktuálně trápí. Aby únava mohla být vyhodnocena jako pravděpodobný příznak nádorového onemocnění, nesmí být svázána se zjevnou příčinou, kterou je například nadměrný sportovní nebo pracovní výkon. Pokud by však tělo mělo být teoreticky odpočaté, ale přesto má postižený tendenci dlouhé hodiny spát i přes to, že předtím spal dobře, doporučuje se seznámit s těmito příznaky co nejdříve lékaře. Únava provází více typů rakoviny, typická je pro leukémii, ale také např. pro nádorové onemocnění žaludku nebo tlustého střeva.
Bolest v pánevní oblasti
Indikátorem možného vzniku nádorového onemocnění může být také trvalá bolest v pánevní oblasti, provážená pocitem silného tlaku.
Vaginální krvácení bez zjevné příčiny
Pokud žena zjistí, že u ní opakovaně dochází k vaginálnímu krvácení bez toho, že by souviselo zejména s předchozím pohlavním stykem nebo pravidelnou menstruací, měla by tento příznak co nejdříve konzultovat se svým lékařem
Náhlý úbytek váhy
Pokud jste na svém běžném režimu neudělali žádnou zásadní změnu, tzn. neupravili jste výrazně složení a množství stravy a aktivního pohybu, a přesto ztrácíte na váze, měli byste rozhodně zpozornět. Tento příznak je totiž typický například pro rakovinu žaludku nebo slinivky břišní, ale překvapivě také plic.
Příliš rychlé zahnání pocitu hladu
Obdobně jako u náhlého úbytku váhy bez zjevné příčiny, může být varovným signálem rakoviny také naopak přibírání na váze, aniž by člověk změnil dosavadní stravu nebo omezil běžnou fyzickou aktivitu. Typické je, že u takto postiženého člověka se již po pár soustech dostaví pocit sytosti. Pokud tyto příznaky odpovídají vašemu současnému stavu, měli byste neprodleně navštívit lékaře.
Nadměrné nadýmání
I u tohoto příznaku platí, že k němu musí docházet bez viditelné příčiny. Pokud tedy máte neustálý pocit, že jste jakoby nafouknutí, ačkoliv váš denní režim (zejména strava) tomu vůbec neodpovídá, měli byste se obrátit na lékaře, aby případně mohl vyloučit vznik nádorového onemocnění.