Nejen infarkt, ale i další srdeční onemocnění vykazují určité příznaky, které můžeme zpozorovat a včas zasáhnout. Sobě i svému okolí tak můžete dopřát delší a šťastnější život. Často totiž stačí jen včasná detekce potíží a návštěva u lékaře, který může dříve, než vám onemocnění způsobí vážné následky, nebo dokonce smrt. Podívejme se na typické signály, které mohou indikovat vážné srdeční problémy. Mezi nejčastější a nejznámější patří:
- bolest na hrudi,
- další typy bolesti (paže, ramene, čelisti nebo krku),
- závratě a dušnost.
Poruchy trávení, pálení žáhy a nevolnost
Tyto příznaky se samozřejmě vyskytují i při mnoha jiných onemocnění. Nevolno vám může být z důvodu PMS, žlučových kamenů i proto, že jste jednoduše snědli něco špatného. U trávení to může mít podobné důvody, ale také nemusí. V případě, že se jakýkoli z těchto signálů objeví, kontaktujte svého lékaře a poraďte se s ním. Nemusí to být nic vážného, ale je lepší, když si to ověříte.
Trávicí trakt je velmi citlivý systém v lidském organismu, který dokáže rozhodit mnoho věcí. To, že máte některé z uvedených příznaků, pochopitelně hned neznamená, že budete mít infarkt. Vaše tělo se vám ale snaží sdělit, že něco není v pořádku a měli byste tomu věnovat pozornost. Neignorujte tyto signály a informujte se u doktora. V potaz byste měli vzít také svůj věk a rodinnou anamnézu.
Úzkost a nespavost
Jedním z nejcharakterističtějších příznaků srdečních chorob je snížení hladiny kyslíku. Nedostatek kyslíku může kromě jiného způsobit nespavost, výkyvy nálad a úzkost. Úzkost se přitom podle odborníků více postihuje ženy, než muže. Nespavost může být projevem mnoha dalších nemocí, které se projevují stejně jako srdeční choroby. V každém případě je nejlepší poradit se s lékařem.
Psychická onemocnění jsou stejně závažná, jako fyzická. Ani jedny byste neměli opomíjet jen proto, že jedny jsou méně viditelné, než ty druhé. V obou případech musíte navštívit odborníka, jen v každém případě trochu jiného. Promluvit si o svých problémech s někým, kdo bude naslouchat a nezaujatě reagovat, je někdy lepší, než tisíc pilulek.
Pocení a nadměrná únava
Potíte se déle než dva týdny a není k tomu zjevná příčina? Je pochopitelné, že v letních vedrech se budete víc potit, ale v nižších teplotách by to tak být nemělo. Pokud si toho všimnete, konzultujte své potíže s obvodním lékařem. Nemusí to být nic zvláštního, takže nemusíte hned panikařit.
Velká únava může nastat z nejrůznějších důvodů. Nejčastějšími jsou stres a vypětí. Zejména u matek na mateřské dovolené jde o běžný stav. Trpíte-li únavou několik týdnů a nejste schopni vykonávat běžné činnosti, jako jsou domácí práce a usínáte přes den v zaměstnání, můžete mít problémy se srdcem. Stejně tak ale můžete trpět onemocněním psychického rázu.