Vyzkoušejte tyto účinné cviky, které vás zbaví potíží s ischiasem

Ischias, někdy také nazýván jako lumboischiadický syndrom, se projevuje silnou bolestivostí v oblasti bederní páteře a někdy také může vstřelovat do jedné z dolních končetin. Příčiny ischiasu mohou být různorodé. Tou nejčastější je však zvedání těžkých břemen. Prudkou bolest bederní páteře můžete pociťovat i v případě, že jste prochladli. Odborníci ale tvrdí, že ischias je možné řešit až ze 75 % případů konzervativně čili nemusíte absolvovat chirurgický zákrok. Pomohou například tyto speciální cviky, které doporučuje fyzioterapeut.

Reklama

Účinné cviky, které pomohou vyřešit bolesti bederní páteře

Tyto cviky provádějte v místnosti vytopené, nebo je možnost je cvičit i na rovné podložce v parku během teplých letních dní.

  • Cvik první: lehněte si na záda a nohy pokrčte v kolenou, pak do sebe obě dolní končetiny propleťte, rukama se chytněte těsně pod pokrčenými koleny a takto vydržte asi půl minuty. Opakujte dvakrát až třikrát a následně propleťte nohy z druhé strany.
  • Cvik druhý: výchozí poloha tohoto cvičení je stejná jako v předešlém případě, na zádech. Ruce mějte podél těla a nohy skrčte v kolenou. Paty směřují směrem k podložce a jsou zdviženy nad podložku zhruba 30 centimetrů. Chvíli v poloze vydržte, odpočiňte si a opakujte pětkrát.
  • Cvik třetí: k tomuto cviku budete potřebovat tenisový míček. Ten umístěte pod hýždě a pokuste se jej válet posouváním k oblasti bederní páteře, ne však přímo na bolestivé místo. Pokud by vám cvik byl nepříjemný, či by se bolest zhoršila, cvičení ihned ukončete. Opakujte jednou až dvakrát denně po dobu pěti až deseti minut.
  • Cvik čtvrtý: posaďte se na podlahu, nohy ohněte v kolenech a mějte je zdvižené mírně nad podlahou, poté nohy překřižte, opřete se o zem pravou rukou, levou ruku dejte na pravé koleno a celým trupem se otočte doprava. V pozici zkuste vydržet asi půl minuty a opakujte s druhou nohou.

Další praktické cviky, které uleví bolavým zádům

K dalšímu cviku budete potřebovat židli. Na tu se posaďte a levý kotník umístěte na pravé koleno. Opatrně se pak nakloňte dopředu, aniž by se záda ohýbala. Musí zůstat v rovině. Tuto pozici držte asi deset vteřin a opakujte pětkrát na každé straně. Nyní se postavte a pravou nohu si opřete buď o židli, nebo jiný zvýšený povrch. Noha i špička by měla být protažená. Poté se nahněte nad dolní končetinu, chyťte se rukou za špičku chodidla a setrvejte asi třicet sekund. Cvičení opakujte dvakrát až třikrát na každé noze.

Jaké další metody pomohou při ischiasu?

V případě, že nemáte obtíže s vyhřezlou ploténkou, můžete absolvovat fyzioterapii s odborníkem, nebo jiné podpůrné metody léčení, jako je ultrazvuk, elektroléčba, či vodoléčba. Pokud budete pociťovat silné bolesti, je možné užívat běžná analgetika, ideálně nesteroidní antirevmatika. Někdy je i nutné navštívit lékaře, který předepíše léky specifické, k uvolnění svalů. U pacientů, kteří mají vyhřezlou ploténku se často přistupuje k léčbě chirurgické.

Reklama