Návštěva zubaře, to je pro některé nepředstavitelný úkol, který se snaží oddálit, co to jde. Bohužel, spousta z nás si neuvědomuje, že vyhýbání se pravidelným zubařským prohlídkám situaci jenom zhoršuje. Namísto toho, abychom v ordinaci strávili pár minut, necháme to dojít tak daleko, dokud nejsou zuby poškozeny a bolest se postupně neusazuje v ústní dutině. V takovém případě už je konzultace nutná a zákrok více bolestivý. Ve skutečnosti totiž zubní kazy nejsou tak nevinné, jak se mohou zdát. Nebudete-li je včas řešit, mohou mít katastrofální dopad na naše srdce i ostatní orgány.
Jak předcházet zubním kazům
Pro rodiče je velice důležité, aby již od raného věku dítěte, vštěpovali svým ratolestem, jak moc je důležité dodržovat pravidelnou a správnou ústní hygienu. Pečlivé čištění zubů a omezení spotřeby sladkých potravin a nápojů jsou klíčové. Níže uvádíme nejčastější rizikové faktory, které mohou pomoci tvorbě zubních kazů.
Bakteriální zubní plak
Ústa obsahují asi 60 druhů bakterií, které jsou příčinou vzniku bakteriálního plaku, jenž nadále může způsobit onemocnění dásní. Což jednoduše znamená, že čím více těchto bakterií v ústech budete mít, tím je větší pravděpodobnost, že se u vás vyvinou zubní kazy.
Stravovací návyky
Tvorba zubních kazů je řízena našimi stravovacími návyky. Potraviny bohaté na kyseliny se mohou podílet na demineralizaci zubní skloviny a vést k tvorbě zubního plaku.
Křehké zuby
Někteří jedinci se již mohou narodit s křehčími zuby, špatně mineralizovanou nebo velice tenkou sklovinou, kvůli čemuž jsou zuby mnohem zranitelnější vůči bakteriím a předurčeny k pomalému rozpadu. Jakmile jsou doprovázeny bakteriálním plakem a špatnou stravou, stav se může zhoršit a ohrozit zdraví ústní dutiny. Proto je nutné jednat dříve, než se rozpad zubů stane bolestivým a nebezpečným pro naše zdraví. Nástup a vývoj rozpadu zubů můžete poznat dle následujících fází.
Demineralizace zubní skloviny
Jakmile se začnou zuby rozpadat, nejprve nastane demineralizace zubní skloviny. Zpočátku se projevuje tiše a nenápadně, ale v pokročilejším stádiu může být velmi bolestivá. Proto je nutná neodkladná konzultace u lékaře.
Poškození zuboviny
Po útoku na sklovinu může nastat poškození zuboviny. Zkažený zub se tak stává citlivějším a způsobuje nepohodlí. Poškození zuboviny poznáte podle hnědé skvrny nebo díry uvnitř zubu.
Zánět buničiny
Jakmile nebudete zub léčit, přijde na řadu zánět buničiny, což je hlubší vrstva zubu. Přepadne vás nesnesitelná bolest, kdy už se nevyhnete návštěvě stomatologa.
Absces
Dojde-li k fázi rozpadu, na zub zaútočí závažná infekce a objeví se hnis. V takovém případě může být zubař nucen celý zub odstranit.
Dopady neléčených zubních kazů
Spousta lidí si myslí, že to, co se děje v naší ústní dutině, má vliv pouze na to, co se uvnitř dutiny nachází, ale tak tomu není. Neléčené potíže se zuby mohou mít dopad na celé naše tělo a způsobit závažné zdravotní problémy.
- Zanícené tepny
- Oteklé nohy
- Onemocnění srdce, ledvin, očí nebo kloubů
Neodkládejte proto návštěvu svého zubaře, ať už při pravidelných prohlídkách nebo v případě potíží se zuby.