Lednice tvoří v podstatě srdce kuchyně, v němž jsou uchovávány všechny důležité a základní potraviny a suroviny pro vaření, i hotové produkty. Pokud se v lednici objeví plíseň (tedy přímo na jejích vnitřních stěnách), je nutné proti ní ihned zakročit, aby nezačala napadat potraviny, které do lednice ukládáme. Objevíte-li na vnitřních stěnách lednice černé tečky, nezoufejte, plísně se můžete zbavit rychle a efektivně pomocí následujícího triku.
Jak plíseň v lednici vzniká
Lednice je plná různých organických surovin, které jsou pro plísně a bakterie vhodným prostředím k rozmnožování. Vznik plísně na stěnách nebo uvnitř zásuvek je poměrně jednoduchý – stačí, aby se ve vnitřním prostoru lednice nacházel alespoň jeden napadený a nezakrytý kousek, díky chladnému a vlhkému prostředí s pravidelnou cirkulací vzduchu se spóry plísně roznesou po celém otevřeném prostoru a uchytí se tam, kde se jim bude dařit. Obvykle se plíseň vytváří na vodnatých potravinách, bez problému se však udrží také na těch suchých. Pokud tedy objevíte bílou, černou či zelenou plíseň ať už v zásuvce na zeleninu nebo přímo na stěnách lednice, nezoufejte! Zbavit se jí je velmi snadné a dosáhnete i hygienicky čistého efektu.
Zbavte se plísně pomocí citrónu
Objevila-li se ve vaší lednici plíseň, je primárně potřeba odstranit všechny potraviny, které napadla – ty jednoduše vyhoďte do odpadků. Je-li plíseň i na stěnách a na dělících policích, je potřeba vyndat veškeré potraviny (v zimních měsících je můžete dát na balkon nebo terasu, v letních je potřeba pracovat opravdu rychle – potraviny, které se rychle kazí lze vložit do mrazáku, mrazicích boxů nebo tašek). Poté lednici vytřete vodou s citronovou šťávou o vysoké koncentraci. Připravte si roztok tak, že vymačkáte do šťávu z poloviny citronu do misky s trochou vody, poté oloupejte kůru z druhé poloviny a vložte ji také do misky. Směs pak dejte na tři minuty do mikrovlnky (při 700 W). Misku pak zavřete do lednice a nechte roztok, ať na stěnách zkondenzuje. Poté setřete kondenzát suchým hadříkem.