Jednou z cest, jak alespoň trochu zpomalit šíření nákazy koronavirem, je nošení roušek nebo respirátorů. Na jednu stranu je všechno lepší než nic. Ovšem existují ochranné pomůcky na obličej, které příliš ochrany neposkytují, a jejich nošením získáváte pouze pocit falešného bezpečí. Naučte se, jak se správně chránit a neustále kombinujte nošení ochranných prostředků s důslednou hygienou ruku. Vůbec nejlepší ochranou však stále zůstává nevycházení a maximální omezení kontaktů s jinými lidmi.
Jaké ochranné pomůcky využívat proti nákaze COVID-19?
V první řadě se ujistěte, že jste vybaveni vším podstatným. Vzhledem k tomu, že se s koronavirem na našem území již nějakou dobu potýkáme, mělo by jít pouze o opakování základních informací ohledně základních ochranných pomůcek.
- Rouška jednorázová nebo pravidelně dezinfikovaná látková
- Vhodný respirátor
- Dezinfekce, případně nosit jednorázové rukavice na riziková místa
Lékaři varují před respirátorem s ventilkem
Špatně se vám dýchá pod rouškou a chcete to vyřešit s pomocí respirátoru s obyčejným ventilkem? V takovém případě je to velmi podobné, jako když nenosíte vůbec nic. Lékaři po celém světě totiž důrazně nedoporučují právě tento typ respirátorů. Ty jsou sice označené jako FFP2 nebo N95, ale to nic nemění na tom, že kvůli ventilku před virem rozhodně nechrání. Tyto ochranné pomůcky jsou totiž v první řadě určeny pro stavební dělníky jako ochrana před částečkami prachu a suti, což jsou částečky výrazně větší v porovnání se skutečně miniaturními viry.
V čem je respirátor s ventilkem špatný?
Možná si říkáte, v čem je konkrétně tento respirátor tolik špatný? Odpověď spočívá hlavně v přítomnosti ventilku. Ten totiž nebývá vybaven žádnou speciální membránou. Nošením tak ohrožujete zdraví své i lidí, kteří se vyskytují ve vašem okolí. Hlavně při výdechu totiž nedochází v rámci ventilku k filtraci vzduchu a vir tak může bez problémů proniknout do okolí. V podstatě tak nošení těchto respirátorů může přispívat k šíření koronaviru, což je to poslední, co v tuto chvíli chceme.
V jakých zemích tyto respirátory nedoporučují a varují před nimi?
Důrazné výhrady proti tomuto druhu respirátoru pochází například od ministerstva zdravotnictví v San Francisku. Podobně na tom jsou i úřady v Indii, které odrazují od používání této masky. Mnohem lepší variantu tak představuje obyčejná jednorázová rouška, v ideálním případě potom respirátor bez ventilku.
Dbejte na své bezpečí a dodržujte opatření
Pro efektivní snížení nákazy koronaviru se snažte dodržovat potřebná doporučení. Noste vhodné respirátory a ochranné masky. Pokud nosíte roušku, mějte ji nasazenou i na nose, protože v opačném případě se můžete nakazit stejně jako lidé, kteří nenosí žádnou ochranu úst a nosu.