Když si lidé mysleli, že je COVID-19 na ústupu, začaly se objevovat nové případy. V Indii není situace o nic lepší, protože země zaujímá první místo v počtu denních případů. Nyní však lékaři v Indii zjistili šokující novinku, která se týká právě onemocnění COVID-19.
Pitvy odhalují zajímavé informace
Indie má v současné době pouze dvě lékařská centra, která zkoumají nový koronavirus. První centrum, které mělo být zřízeno, je ve městě Bhopal, zatímco druhé a nejnovější centrum bylo zřízeno v Gudžarátu. Ke studiu toho, jak COVID-19 pustoší lidské tělo, bylo provedeno pět.
Nejpřekvapivější vlastností všech pěti posmrtných těl byla zjištění, že normálně velmi měkké plíce se změnily v extrémně tvrdé orgány. Jako kdyby se lékaři dívali na dva tvrdé kameny.
V Indii udělali tento objev jako první
Profesor a vedoucí oddělení Dr. Hetal Kyada uvedl, že je to poprvé v jeho dlouhé kariéře, kdy byl svědkem virového onemocnění, které proměnilo plíce v něco tak tvrdého jako je skála.
„Plíce jsou orgány, které mají měkký charakter. Jsou jako houba,“ vysvětluje lékař. Při pitvě pacientů s rakovinou plic, pneumonií a TBC zjistíme, že se plíce později umí obnovit, ale koronavirus jim způsobí nenávratné poškození. Když proříznete plíce pacienta COVID, máte pocit, jako byste řezali kámen.
COVID-19 zvyšuje váhu plic
Podle Dr. Kyady existuje ještě další úžasný objev, který spočívá v tom, jak virus zvyšuje váhu plic bez viditelného otoku. Hmotnost plic se zvyšuje čtyřnásobně oproti původní hmotnosti. „Normální hmotnost plic je mezi 375 gramy a 400 gramy. Plíce obětí koronaviru nakonec váží kolem 1 200–1 300 gramů,“ popisuje s údivem lékař.
S pitvou souhlasili jen někteří
Hlavní výzvou bylo pokusit se přimět rodiny obětí, aby souhlasily s pitvami. Podle lékařů s posmrtným pitváním těla souhlasil pouze jeden z patnácti příbuzných pacientů COVID-19. Přitom tyto pitvy poskytly neocenitelné informace o tom, jak virus ničí orgány a pustoší tělo.
Podle odborníků je ale pouhých pět pitev málo na to, aby se dosáhlo přesvědčivých nálezů. Z tohoto důvodu je současným cílem studovat nejméně deset až dvacet případů těch, kteří kvůli viru přišli o život. To je třeba udělat, abychom zjistili, jakou hraje roli věk a další vlastnosti.
U některých pacientů se objevuje také vyšší srážlivost krve, která je dalším problémem, jež je spojený s koronavirem. U některých obětí bylo zjištěno, že byly ucpány mikro cévy a v důsledku toho došlo až na smrt.