Jak vybrat nejlepší vánoční stromeček? Nenechte se ošidit a vyberte ten nejkrásnější!

Pravý stromek nebo umělý? Živý stromek potěší milovníky přírody a provoní byt příjemnou vůní dřeva a jehličí. Umělý stromek volí ti, co hledí na rozpočet. Umělý stromek navíc neopadá a vydrží opravdu dlouho, dá se říci po mnoho let. Pravý stromek stojí nemalé peníze, záleží samozřejmě na druhu a velikosti, ale je to poměrně velká investice. Jak vybrat ten nejlepší a jak se o něj během Vánoc postarat, aby vydržel do Třech králů?

Reklama

Umělý šetří přírodu?

Častým argumentem pro nákup umělého bývá také ochrana přírody, ale vánoční stromky se povětšinou pěstují na plantážích nebo se jedná o stromky z vyřezávek, není proto důvod se obávat pořízení živého stromku, protože nedochází k ničení lesů. A jak vybrat kvalitní živý stromek? Předně musíte rozhodnout, jaký druh zvolíte.

Smrk, borovici nebo jedli?

Nejčastěji prodávanými druhy vánočních stromků jsou smrky, buď smrk ztepilý nebo stříbrný. Oba druhy jsou hustější a velmi pichlavé, což může odradit děti od zdobení. Navíc smrk ztepilý brzy opadá a jehličí je nutné pravidelně odklízet, hlavně u hustějšího koberce to může být problém. Vhodnější je varianta stříbrná, tento smrk neopadává, nadto dobře vypadá jehličí v zeleno-stříbrné. Také borovice zůstane dlouho čerstvá, překrásně provoní obývací pokoj, ale větve bývají řidší a takový stromek nebývá tolik zdobný. Nakonec nejdražší variantou jsou jedle. Prodávají se kavkazské nebo v poslední době oblíbené nordmann. Jedle vydrží dlouho, mají hezký vzhled a husté jehličí, které nepíchá. Problematická je vyšší cena.

Zabalit a do chladu

Při nákupu všech druhů stromků dbejte na vzhled. Stromek musí vypadat čerstvě, jehličí nesmí být oschlé a opadávat, musí příjemně vonět. Při nákupu si nechte stromek předvést, nekupujte zabalený v síťovině, větvě mohou být poškozené. Po nákupu si nechte stromek zabalit, aby se nepoškodil při převozu, ale nenechávejte si seříznout kmínek, mohlo by se urychlit schnutí. Doma ho uložte do chladu a stínu, ideálně do garáže, na balkon či zahradu. Kmínek seřízněte až při vkládání do stojánku. Nezapomeňte pravidelně dolévat vodu do stojánku, aby vydržel stromeček co nejdéle a neumisťujte jej do blízkosti topení nebo jiného zdroje tepla.

Reklama