Přírodní vychytávky pro voňavý domov

Všichni se doma chceme cítit co nejlépe. Napomoci tomu můžeme i tím, že náš domov budeme udržovat v čistotě. Kromě čistoty ale hraje důležitou roli i vůně, ne nadarmo existuje sousloví vůně domova. V obchodech je sice možné zakoupit nejrůznější vůně a osvěžovače vzduchu, tyto prostředky ale bývají často poměrně finančně nákladné a navíc bohužel často obsahují množství chemikálií, které mohou být potenciálně nebezpečné. Mnoho lidí dává přednost výrobě vlastních osvěžovačů z přírodních ingrediencí, několik tipů vám dnes přinášíme i my.

Reklama

Pryč s nepříjemným zápachem v kuchyni

V kuchyni to bohužel často nejen krásně voní čerstvě uvařeným či upečeným pokrmem, ale někdy také nevábně páchne, například kvůli zbytkům v odpadkovém koši. Zbavit se nepříjemného zápachu není nikterak složité. Stačí nalít trochu vody do malého hrnce, poté přidat čajovou lžičku soli, několik plátků citronu či pomeranče a vařit na mírném ohni po dobu půl hodiny. Pro intenzivnější aroma můžete do misky přidat také trochu skořice či hřebíčku. Touto metodou lze údajně dokonce zabránit absorbování nepříjemných pachů do nábytku a textilu, protože vytvořená vonná směs pachy pohlcuje. Když spálíte pokrm pečený v troubě, doporučuje se dovnitř trouby vložit jablko, které zápach pohltí.

Stačí pár kapek

Jiným řešením jsou nejrůznější vonné mísy či sklenice. Stačí nakrájet několik kousků ovoce, vložit ho do sklenice společně s nějakým kořením a zalít vodou. Vonnou mísu lze vytvořit například z kůry citrusů, čerstvých bylinek a roliček skořice. K provonění koupelny, toalety i jiných místností si lze vyrobit vlastní přírodní osvěžovač z éterických olejů. Navíc vhodně zvolené vůně mohou i pozitivně ovlivnit naši náladu či nás zbavit psychického napětí. Univerzální osvěžovač lze vyrobit například smícháním vody, jedlé sody a několika kapek levandulového a eukalyptového oleje. Směs lze poté nastříkat například na nábytek či roličku toaletního papíru a váš domov bude vždy příjemně voňavý.

Reklama