Mnoho dospělých pociťuje nadýmání či nepříjemné bolesti břicha, které mohou být přirozenou součástí mnoha stavů, jako je menstruace nebo konzumace čerstvé zeleniny a jiných nadýmavých potravin. Za tímto nepříjemným stavem však může být i závažnější příčina. Pokud bolest setrvává, vyhledejte svého lékaře a svěřte se mu s obtížemi, které máte.
Nepříjemný tlak v břiše může znamenat nezhoubný nádor nebo alergii na lepek
I když je to vzácné, může bolest v pánvi znamenat rakovinu vaječníků, zvláště pokud je doprovázeno dalšími doprovodnými příznaky. Patří mezi ně časný pocit plnosti během jídla, náhlé nutkání na močení nebo časté pohyby střev. To je způsobeno tlakem v břišní tekutině nebo v buňkách, které se hromadí ve vaječnících. Nepanikařte, protože většinou jde o benigní (nezhoubné) nádory.
Zhruba 1 % populace trpí celiakií. Ačkoliv nejčastějšími příznaky alergie na lepek jsou průjem a úbytek hmotnosti, mohou se objevit příznaky nezávislé na zažívacím systému, jako je anémie, vyrážka, bolesti hlavy, osteoporóza. Je důležité obrátit se na gastroenterologa.
Silné břišní křeče nebo vaginální výtok? Rychle k doktorovi
Pokud pociťujete silné křeče na levé dolní straně břicha, může to být diverculitida. Jedná se o zdravotní problém, při kterém se na stěně tlustého střeva mohou vytvářet zanícené boule. Obvykle se jedná o onemocnění starších lidí, ale může se objevit už ve věku 40 let nebo dříve. Zvláště pokud máte i horečku, okamžitě vyhledejte lékaře.
Téměř 5 % žen v plodném věku již prodělalo zánětlivé onemocnění pánve, které může být způsobeno neléčenými pohlavně přenosnými chorobami. V tomto případě se infekce může šířit z pochvy do vejcovodů a dělohy, a bývá doprovázená zimnicí, horečkou a v neléčených případech neplodností. Okamžitě navštivte svého gynekologa.
Krev ve stolici značí Crohnovu chorobu nebo nemocná střeva
Nafukování s častými bolestmi břicha, které vyvolává urgentní stimul stolice, může být příznakem Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy (zánětu tlustého střeva). Oba stavy způsobují gastrointestinální zánět. U 40 % pacientů se objevují i další příznaky, jako jsou poruchy zraku (bolest očí, rozmazané vidění), kožní vyrážky a únava. I v případě těchto problémů je nutné neprodleně vyhledat svého lékaře, případně specialistu.