Podle lékařů přibývá v době pandemie a všemožných zákazů lidí, které v noci trápí bolestivé křeče, zejména v lýtkových svalech. Na první pohled může to být zvláštní, protože takové křeče postihují primárně osoby, které se příliš nepohybují a během dne často udělají jen několik stovek kroků, a to ještě jen ve dny, kdy se vydají například ven na nákup. Ale tento typ křečí není důsledkem přílišné fyzické námahy a kumulace kyseliny mléčné ve svalové tkáni, jsou naopak způsobeny nedostatkem pohybu.
Příčiny nočních křečí
Mezi nejčastější příčiny těchto nočních křečí patří faktory, kterým jsou vystaveni prakticky všichni lidé, kteří teď pracují na takzvaném home office. Zatímco v kancelářích jsou obvykle ergonomicky tvarované pracovní židle a prostorné stoly o správné výšce, doma často pracujeme u jídelních stolů či u stolku v obýváku. A tak dlouho, často celý den, sedíme v poloze, která není ani přirozená, ani zdravá. Kromě nevhodného dlouhodobého sezení ale může noční křeče také vyvolávat dlouhodobé stání či postávání na místě.
Co dělat, když máte křeč
Posaďte se na podlahu, natáhněte obě nohy a zkuste se s rovnými zády chytit za kolena. Pokud se vám to podaří, sjíždějte rukama po lýtkové kosti směrem ke špičkám chodidel tak daleko, jak jen dosáhnete, aniž byste začali cítit napětí a tah. Pak pomalu vstaňte, projděte se po bytě a vyklepejte nohy, aby se vám zlepšil průtok krve do nohou.
Jak křečím předcházet
Existuje celá řada jednoduchých způsobů, jak nočním křečím předcházet. Pokud vás tedy netrápí chronická a těžká forma křečí, na prášky klidně zapomeňte. Zkuste raději dodržovat tato doporučení:
- Před spaním si dejte horkou koupel, abyste uvolnili svalové napětí
- Po koupeli si nohy pěkně protáhněte
- Noste zdravou obuv, vyvarujte se vysokých podpatků a bot, které jsou vám nepříjemné
- Každé ráno se projděte, stačí pár minut