Vodní kámen je problematický nejen u pračky či žehličky, kdy zhoršuje funkčnost těchto spotřebičů, ale také u rychlovarné konvice, která je nejčastěji používaným přístrojem v domácnosti. Vodní kámen stojí za jejím znečištěním, zakalenou vařenou vodou, a hlavně vyšší spotřebou. Vodního kamene se lze ale jednoduše zbavit. Jak a čím dokonale vyčistit konvici během pár minut?
Jak dochází ke vzniku vodního kamene?
Proč dochází k zanášení rychlovarné konvice? Na vině je tvrdost vody, především obsažené minerály ve vodě z vodovodního kohoutku, jako jsou vápník nebo hořčík, při jejichž usazování dochází ke vzniku plaku nebo žlutohnědých usazenin na vnitřním povrchu. Čím tvrdší voda v dané lokalitě, tím více usazenin vzniká. Tyto usazeniny se pak mohou odlupovat z povrchu a dostat se do čaje nebo kávy, nejsou sice zdraví škodlivé, ale co řekne návštěva na usazeniny v nabízených nápojích?
Snadné čištění konvice během chvilky
Vhodnější je rychlovarnou konvici pravidelně čistit, nejen zvnějšku, ale především zevnitř. Pro hrubé nečistoty je možné použít houbičku, na vodní kámen je však nutné použít ocet, citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou. Pomocí těchto přírodních prostředků zlikvidujete vodní kámen ze dna i stěn konvice během několika málo minut.
Odstranění vodního kamene pomocí octa
Připravte si jakýkoli druh octa. Do konvice nalijte vodu a přidejte asi půl hrnku octa, který nechte ve vodě působit půl hodiny. V případě kovové konvice můžete vodu na závěr převařit a následně obsah vylijte. U plastových se horká voda nedoporučuje, protože by kombinace vařící vody a octa mohla konvici poškodit. Na závěr dočistěte dno i boky pomocí hadříku nebo houbičky. Poté dejte vařit několik konvic vody, abyste se zbavili zápachu po octu.
Čištění za pomocí citronu nebo kyseliny citronové
Také citronová šťáva nebo sáček kyseliny citronové zbaví rychlovarnou konvici usazenin. Postupujte stejně jako v případě octa, nedávejte však vařit, aby nedošlo k poškození konvice zevnitř.