Leukémie je děsivá nemoc, která napadá vaše krevní buňky. Velmi zjednodušeně řečeno se dá říci, že při onemocnění tímto nádorovým onemocněním se proti vám obrátí váš imunitní systém a vaše tělo začne napadat samo sebe.
Dnes ale nebudeme rozebírat tuto nemoc a její příčiny. Leukémií existuje mnoho druhů a jedná se o velmi často nevyléčitelnou nemoc. Nádorové buňky při tomto typu onemocnění bohužel postihují celé tělo a bohužel se jedná o nejčastější nádorové onemocnění u dětí. Leukémii lze ale odhalit už v jejím zárodku. Její průběh se projevuje několika nenápadnými, ale typickými symptomy.
Mezi první příznaky patří únava
Zpozorněte, pokud dlouhodobě trpíte únavou, malátností a ztrátou koncentrace. Lékaře navštivte zejména pokud k únavě nemáte důvod, to platí například pokud provozujete fyzicky nenáročné zaměstnání nebo nevykonáváte fyzicky náročné činnosti. Tyto symptomy způsobuje především nedostatek červených krvinek.
Nedostatku červených krvinek se týká i další symptom, který provází prakticky všechny pacienty s leukémií. Jestliže vám chybí červené krvinky, vaše pleť nápadně zbledne. Ztráta barvy se projevuje už při počátečních fázích onemocnění. Pokud na svém těle něco takového zpozorujete, určitě navštivte lékaře.
S modřinami navštivte lékaře
Leukemiky bohužel velmi často provázejí modřiny na netypických místech. Tento symptom se velmi často zanedbává u dětí, které si modřiny často přivádí při hraní. Pokud se vám ale na těle objevují modřiny na místech, kde by se objevovat neměly, případně vám zůstane modřina i po jemném dotyku, konzultujte tento problém s lékařem.
Závažnější problém se týká také modřin, ty jsou ale v tomto případě neviditelné. Myslíme tím teď modřiny, které se objevují na mozku. Ty způsobují pulzující bolesti hlavy, které pacienti s leukémií označují jako nesnesitelné a k nevydržení.
Bolesti břicha indikují nejen leukémii
Onkologicky nemocní pacienti mají také problémy se slezinou, která se v důsledku zvýšené produkce červených krvinek zvětšuje. Ty se projevují zdánlivým nadýmáním a pocitem plného břicha. Ten se objevuje i v případě, že jste dlouhou dobu nic nejedli.
V případě zvětšené sleziny se také mohou dostavit bolesti břicha. Slezina se nachází v levé horní části dutiny břišní. Pokud trpíte častými bolestmi v těchto partiích, pravděpodobně to indikuje problémy se slezinou, ty ale nemusí nutně znamenat leukémii. Slezina v těle slouží jako indikátor celé řady dalších nemocí.
Mezi další typické symptomy provázející leukémii patří například purpura, tedy červené tečky podobné vyrážce, které ale po zmáčknutí nezblednou a zůstávají sytě červené. Vaše ošetřujícího lékaře navštivte i v případě častého nočního pocení nebo nekontrolovatelného třesu, který způsobuje imunitní reakce na poškozené buňky.