Pijte vodu ze zelí alespoň týden. Váš organismus bude nadšený!

Bílé i červené zelí obsahuje mnoho látek, které jsou vysoce prospěšné lidskému zdraví. Už ve středověku se zelí užívalo jako lék. Obsahuje síru, vitamín C, K a B6, mangan, kyselinu listovou, vápník a draslík. Je plné antioxidantů, takže pomáhá vašemu tělu zbavit se škodlivin a odpadních látek. Zelí je také ideální při hubnutí – má nízký obsah kalorií, vysokému obsah vlákniny, podporuje detoxikaci organismu a vylučování přebytečné vody.

Reklama

Jak zelí pomáhá našemu zdraví?

Díky ostatním výše zmíněným látkám, hlavně vitamínu C, zelí podporuje imunitu a působí na dobrou funkci kardiovaskulárního systému (srdce a cévy) – snižuje riziko ucpání cév a následného infarktu, snižuje vysoký krevní tlak. Vitamin K udržuje pevnost kostí a je důležitý pro správnou srážlivost krve. Kysané zelí obsahuje probiotické látky působící na trávící systém – pravidelná stolice snižuje riziko rakoviny střev. Acetylcholin obsažený v zelí podporuje funkci mozku a přenášení nervových vzruchů. Obsahuje také lutein, který posiluje zrak. Pozor – uvařené zelí je těžko stravitelné pro játra! Nejlepší variantou je vždy zelí syrové nebo kysané.

Jak získat šťávu ze zelí?

Nastrouhejte na struhadle nebo v kuchyňském robotu syrové zelí. Zvolte červené, bílé nebo oboje. Budete potřebovat asi 10 šálků nastrouhaného zelí. Nasypte zelí do uzavíratelné nádoby a zalijte polovičním množstvím vroucí vody (tedy 5ti šálky). Promíchejte, zelí trochu pomačkejte a nádobu uzavřete. Nechejte nádobu stát ve stínu v pokojové teplotě 3 dny. Zelí zkvasí. Potom nádobu přemístěte to lednice. Z tohoto množství získáte asi 1 litr šťávy.

Při výrobě další várky postupujte jako poprvé. Pokud ale přidáte do čerstvé směsi půl šálku už nakvašené šťávy z předchozí várky, čerstvé zelí zkvasí už za 24 hodin.

Reklama

Zelnou šťávu užívejte alespoň 1 týden po 1 šálku denně.

Reklama