Pro vylepšení některých neduhů, jako jsou například křečové žíly a podobné problémy může pomoci i pravidelné cvičení zdánlivě jednoduchého cviku. Jde o cvičení pozice, kdy jsou nohy vzhůru, a zbytek těla spočívá na zemi. Jaké výhody tento cvik přináší a jak se správně provádí? To se dozvíte v tomto článku.
Jógová pozice půl svícnu
Jde o cvičení jedné ze základních pozic z jógy, kdy se tělem budete snažit vytvořit poloviční svícen. To znamená, že nohy budou vzpřímené směrem nahoru, ale zbytek těla bude odpočívat na zemi. Jak tato pozice vypadá jednoduše a zároveň se snadno provádí i v omezených prostorech pro cvičení, přesto přináší velmi zajímavé výsledky.
Pro optimální výsledky se snažte v této pozici vydržet zhruba pět minut každý den. Uvidíte, že začnete pozorovat skutečně zajímavé výsledky, které se budou podepisovat do různých částí vašeho života. A přitom se nejedná o žádný časově ani pohybově náročný cvik, který by vyžadoval speciální podmínky. Jedním z hlavních benefitů je především to, že je během tohoto cviku tělo v obrácené pozici s porovnání s jinými okamžiky, kdy většinu dne sedíme a nohy máme pod sebou. Pro opačný tok krve tak jde o skutečně výbornou pozici.
Prevence křečových žil na nohou
Tento jednoduchý cvik, který zvládnete provádět víceméně naprosto kdekoliv, má obrovskou výhodu hlavně z pohledu prevence ošklivých křečových žil. Stačí pouze vydržet v této pozici pár minut a máte vystaráno. Důležité je také pravidelné opakování. Cvik zařazujte hlavně ve dnech, které jsou plné sezení či naopak stání, kdy krev celou dobu teče dolů, což může způsobovat právě nechtěné křečové žíly. Jakmile cvik dokončíte, jistě si také všimnete zmírnění otoku a pocitu těžkých nohou. Cvik se tak vyplatí provádět nejenom ráno, ale například také večer či odpoledne, když přijdete domů z náročné práce, kde jste byli celý den na nohou.
Návod na správné provádění pozice polovičního svícnu
Aby bylo provádění této pozice co nejvíce účinné, je důležité hlavně správné provedení a pravidelné opakování. Nejlepší je samozřejmě návod na videu, ale několik základních bodů je možné jednoduše popsat v pár bodech. Připravte si vhodné místo poblíž stěny, kam budete moci natáhnout nohy. Následně si připravte také podložku na cvičení nebo ručník, aby ležení na podlaze nebylo nepříjemné.
Zároveň si vytvořte také vhodné podmínky pro skutečně soustředěné provádění cviku během celé doby. To znamená, že se budete snažit cvičit v tichém prostředí a v pohodlném oblečení pro možnost maximálního soustředění na techniku provádění a poctivé dýchání.
Za čas si pozici automatizujete
A po několika opakováních bude provádění cviku velmi jednoduché až dokonce rutinní. Pro začátek však pečlivě následujte tento návod. Pro výchozí pozici se nastavte zhruba patnáct až dvacet centimetrů od stěny. Posaďte se a postupně si lehněte. Pokrčte kolena a nohy volně položte na zeď. Následně se snažte co nejblíže přisunout ke stěně, aby byly vaše nohy maximálně natažené a tělo v kolmé rovině. Cílem je vytvořit téměř pravý úhel mezi vaším tělem a vzpřímenýma nohama.
Jakmile budete mít nohy natažené, snažte se o jejich maximální uvolnění. V této pozici vydržte několik minut a budete přímo cítit, jak krev odtéká z vašich nohou, což je dobrou zprávou pro prevenci křečových žil. Pro ještě větší pohodlí, kdy chcete v pozici vydržet pár minut bez nepříjemných pocitů, nezapomeňte na malý polštářek pod hlavu.
Důležité je také hluboké a soustředěné dýchání, kdy se snažte počítat do dvou během výdechu i nádechu. Během cvičení se také snažte uklidnit myšlenky a využít pár minut pro soustředění se na vlastní tělo a jednotlivé pochody.