Léto je tady a s ním přichází čerstvé ovoce a zelenina, horké počasí, koupání a bouřky. A samozřejmě také otravný hmyz, který se probudil k životu. Odhaduje se, že na Zemi žije více než 4 miliony druhů hmyzu a jen zřídka se nám podaří, aby nás žádný z nich nekousl. V létě navíc jezdíme na dovolenou nejen mimo město, ale také stát. V přírodě přitom existuje mnohem vyšší šance, že vás něco kousne. Proto byste měli vědět, jaké jsou nejčastější druhy a jak je poznáte.
U některých z nich nemusíte mít obavy z dalších obtíží, jako v případě komárů. Naopak u jiných byste měli okamžitě navštívit lékaře nebo můžete mít dokonce silnou alergickou reakci. Než půjdete k lékaři, měli byste ideálně již vědět, co vás kouslo a z jakého důvodu za ním jdete. V případě klíštěte byste se například měli hlídat po dobu asi dvou týdnů, protože během této doby se mohou objevit potíže spojené s kousnutím tohoto parazita. Dnes se proto podíváme na nejčastější hmyz, který můžete potkat v přírodě i ve městě, vzhled i příznaky kousnutí, se kterými se můžete setkat.
Klíšťata a komáři
Nejdříve se podíváme na nejčastější hmyz. Klíšťata nás ohrožují každý rok a většina z nás je pozná, když jsou zakousnutá. Po nasycení ovšem odpadnou a zůstane po nich jen nepříjemné kousnutí.
Pokud parazit odpadne, na místě kousnutí bude červená skvrna o velikosti několika centimetrů a černá nebo červená tečka ve středu. V každém případě musíte ihned navštívit lékaře. Pokud je přisáté, můžete ho sami odstranit pinzetou, stříkačkou, nití nebo vatovým tamponem.
Komárům se nevyhne nikdo z nás a máme je většinou i doma. Kousnutí komárem vypadá jako nafouklý červený hrášek a velmi svědí. Většina z nás nemusí podstupovat žádná zvláštní opatření.
U některých se může objevit silná alergická reakce, která se projeví silným otokem v místě kousnutí. Doporučuje se aplikovat na místo něco studeného a poté kousnutí namazat uklidňující mastí, kterou koupíte v každé lékárně bez předpisu.
Včely a vosy
Jistě víte, že po bodnutí včela zemře. Rozpoznat včelí bodnutí je velmi jednoduché. Kůže kolem bodnutí bude zarudlá a oteklá. Osoba většinou cítí ostrou bolest a pálení, které se po chvíli změní ve svědění. Bodnutí musíte ihned odstranit, aby se zabránilo vniknutí jedu do krve. K tomu budete potřebovat sterilní pinzetu. Důležité je, aby se žihadlo vyndalo celé, jinak vám bude hrozit zánět.
Příznaky po útoku vosy jsou velmi podobné příznakům po bodnutí včelou. Jedinec cítí na místě kousnutí pálení, kůže je oteklá a červená. Občas se mohou objevit také bolesti hlavy, horečka nebo vyrážka. Pokud nejste na včely nebo vosy alergičtí, nehrozí vám žádné velké riziko, ale rána by měla být v každém případě ošetřena dezinfekcí a v případě obtíží se poraďte s lékařem.
Ovádi a blechy
Nikým oblíbení ovádi přenáší mnoho nemocí, včetně tularemie nebo antraxu. Naštěstí většinou útočí spíše na hospodářská zvířata nebo na lidi. Kousnutí ováda zanechává výraznou stopu s otokem kolem. Zaručeně budete cítit pálení a svědění, ale vyloučené nejsou ani závratě nebo infekce. Chcete-li omezit účinek jejich slin, pokousanou oblast přitlačte prstem. Přidejte led, kousnutí opláchněte studenou vodou a namažte alkoholem nebo peroxidem vodíku.
Říká se, že blechy psí na člověka nejdou. Není to pravda. A na rozdíl od klíštěte nebo štěnice nevstřikují do těla látky proti bolesti, takže o nich budete vědět okamžitě. Na pokožce zůstávají malé červené skvrnky s velmi malým otvorem uprostřed a tmavě červeným kruhem kolem rány. Nejčastěji útočí na krk, pas, kotníky, chodidla, lokty a kolena. Charakteristickým znakem je velký počet kousnutí na jednom místě.