Blíží se období, kdy lidé chodí sbírat vlašské ořechy. Objevují se často na trzích a na pultech obchodů, ale mají jednu drobnou nevýhodu – musí se vylouskat z tvrdých skořápek. I tak se ale trocha té námahy vyplatí, protože vlašské ořechy jsou velmi zdravé a obsahují spoustu prospěšných látek. Prodejem vlašských ořechů se dají také vydělat poměrně slušné peníze. Nepotřebujete ani ohromnou plantáž, stačí i jeden strom.
Strom vyplodí až sto kilogramů ořechů za rok
Radim, který žije na vesnici ve skromném domě, je například schopný během tří měsíců vydělat peníze na celý další rok, přičemž zdrojem jeho obživy jsou právě vlašské ořechy. Jeden strom může plodit až sto kilogramů ořechů za sezónu. Stačí, aby měl v průměru alespoň jeden metr a rostl déle než deset let. Pokud tedy takový strom na zahradě máte, nekácejte ho, protože je starý. S vysazením nového budete čekat spoustu let na pořádnou úrodu.
Po pěti letech začnou stromy plodit asi patnáct kilogramů ořechů. Záleží ale také na tom, v jaké zemině je strom zasazený, v jakém terénu se nachází a jaké na něj působí povětrnostní podmínky. Chcete-li tedy peníze vydělávat na mladých stromech, raději pro začátek vysaďte více stromů, čímž se úroda znásobí.
Ořechy si sami naloupejte
Pokud se rozhodnete ořechy koupit, kupujte pouze celé ořechy, nikoliv loupané. Skořápky, které zbydou, mají efektivní využití, pokud jsou neporušené. Skladujte je na suchém, chladném a dobře větraném místě v síťovině nebo v dřevěné bedně. Ze tří kilogramů celých ořechů můžete získat až jeden a půl kilogramů jader.
Pokud máte velké množství ořechů, bude lepší, když si pořídíte speciální mechanický louskáček. Pokud se vám do něj nechce investovat nebo ořechů nemáte tolik, můžete využít jednoduchý trik. Vezměte skleněnou lahev, nejlépe od sektu, protože má silné hrdlo. Ořech položte na hrdlo a ťukněte přímo na špičatější vrcholek ořechu. Skořápka se rozlomí krásně v půlce a jádro zůstane pěkně v celku.