Vyrobte si postřik, infuzi a hnojivo z česneku

Pro zahrádkáře začíná s příchodem jara a léta čas na boj se škůdci. Kromě chemických pesticidů jsou k dispozici také lidové prostředky, které jsou neméně účinné, avšak ekologické. Mezi tyto domácí prostředky patří například česneková infuze, která rostliny zbaví mšic a dalších škůdců, kteří poškozují úrodu.

Reklama

S čím nám česnek pomůže?

Česnek obsahuje fytoncidy, antimikrobiální látky, které pomáhají předcházet výskytu a šíření škůdců, jako jsou mšice a svilušky, ale i třásněnky, housenky zelené, obaleči jableční a drobní šneci. Tito škůdci jsou pro rostliny nebezpečné tím, že se živí listy a vysávají z nich šťávu. Aktivní estery česneku je odpudí a zabrání jejich dalšímu šíření. Kromě toho chrání rostliny před plísněmi a bakteriemi.

Na zahradě lze s česnekovým nálevem zalít téměř vše. Mezi rostliny, které takovou podporu nejvíce potřebují, patří rajčata, špenát, ředkvičky, zelí, okurky a další. Česnekový nálev se připravuje ze všech složek této rostliny – listů, stroužků i slupek. Základním receptem je česnekový postřik, na který budete potřebovat celou jednu palici.

Nálev proti hnilobě

Česnek dobře rozdrťte a nalijte na něj rostlinný olej. Směs nechte jeden den odstát. Scezený nálev v množství dvou lžiček smíchejte s 500 ml vody, přidejte půl lžičky tekutého mýdla a promíchejte. Znovu sceďte. Rostliny tímto roztokem postříkejte, abyste zabránili hnilobě, skvrnitosti listů a houbovým chorobám. Postřik můžete připravit také namletím česneku v mlýnku na maso, přidáním stejného dílu vody a ponecháním v teplé a tmavé místnosti asi 10 dní. Směs rozřeďte ve kbelíku vody.

Reklama

Infuze na rajčata

Česnekovou infuzi na rajčata, která je ochrání před hnilobou, vyrobíte z 200 g mletého česneku, který na 5 dní naložíte do litru vody. Následně zřeďte v 10 litrech vody a přidejte 30 g rozpuštěného mýdla. Stříkejte pomocí rozprašovače na rajčatové keříky. Tento postřik by se neměl používat víckrát než pětkrát za celou sezónu.

Pokud chcete vyrobit roztok k zalévání okrasných zahradních rostlin, například mečíků, vezměte 300 g rozdrceného česneku (lze použít i listy) a vložte do 5 litrů vody. Po dvou dnech stání nálev sceďte a zřeďte v 10 litrech vody. Ke každé větší květině nalijte půl litru roztoku. Aby měla tato ošetření kýžený účinek, doporučuje se aplikace v ranních nebo večerních hodinách, případně za podmračného počasí.

Zdroj: smakdnia.pl

Reklama