Pivoňky jsou majestátní pestrobarevné trvalky, které se mohou stát ozdobou každé venkovské i městské zahrady. Zahradu rozzáří velkými růžovými, červenými nebo vínovými květy, k tomu překrásně voní. Ale jak na jejich pěstování a sadbu? Většina zahradníků je od sebe rozděluje v průběhu srpna nebo září, kdy se vykopávají, ale sazenice bývají dostupné až v únoru. Samozřejmě není třeba čekat se sadbou až do podzimu, naopak jarní sázení má řadu výhod především vzhledem k zakořenění. Jak postupovat krok za krokem, aby květy zaplavily celou zahradu?
Jarní výsadba v průběhu dubna a května
Pivoňky se doporučuje sázet v období srpna a září nebo v jarních měsících v dubnu a v květnu, kdy ještě nepanují vysoké teploty. Tak získá rostlina čas na zakořenění, je však nutné vybírat kvalitní oddenky pivoněk, které odolají teplotním výkyvům. Kvalitní sazenice s dvěma až třemi pupeny a s dvěma neporušenými kořeny delšími než 5 centimetrů lze zasadit na jaře.
Kořeny by neměly mít na sobě výrůstky nebo být cítit hnilobou, vhodné nejsou příliš suché ani příliš mokré.
Nenáročné a vytrvalé pivoňky
Proč vlastně vysazovat pivoňky do zahrady? Především pro jejich krásné a bohaté květy, k tomu se jedná o nenáročné a odolné trvalky, které mohou zdobit venkovní prostor po dlouhá léta. V Evropě se objevují už od středověku, pivoňky se vysazovaly v klášterních zahradách, odkud se dostávaly do širokého okolí pro svůj krásný vzhled a opojnou vůni. Původem jsou z Dálného východu a z Kavkazu. V tuzemsku se pěstují nejčastěji dva druhy pivoněk – dřevitá, která se oficiálně jmenuje pivoňka křovitá, a pivoňka bylinná. U křovité je nutné dbát na správný výběr místa, protože dosahuje výšky i šířky až dvou metrů.
Výsadba pivoněk krok za krokem
Hned na začátku je nutné říci, že se příliš neliší jarní výsadba pivoněk od podzimní, stačí sledovat jednotlivé kroky, díky kterým zahrada rozkvete barevnými květy.
1. Připravte si hlubokou jámu o velikosti 60 x 60 centimetrů, na hloubku by měla mít prohlubeň opět 60-70 centimetrů, protože se musí vyložit drenáží, kompostem i zeminou.
2. Vysypte dno drenážními kamínky, keramzitem nebo drcenými cihlami či pískem alespoň do výšky 10-15 centimetrů.
3. Poté přisypte úrodnou půdu, 1 kbelík kompostu nebo humusu, přidejte 200 gramů superfosfátu a 300 gramů popela, vše dokonale promíchejte. Do jílovité půdy přidejte ještě kbelík písku nebo rašeliny.
4. Tuto směs zasypejte úrodnou zemí, vrstva by měla mít asi 10 centimetrů.
5. Na prostředek dejte sazenici pivoňky s kořínky směrem dolů, jemně zamáčkněte do hloubky asi 5 centimetrů.
6. Oddenky překryjte zeminou a zahlaďte, není nutné udusávat zem příliš. Očka by měla ideálně dýchat, jinak by mohlo dojít k úhynu sazenice.
7. Dostečně zalijte vodou, při přílišném poklesu zeminy trochu přisypejte.
8. Sazenici a okolí mulčujte pomocí rašeliny nebo humusem, aby byla zemina chráněná před vysušením i povětrnostními podmínkami.
9. Zalévejte denně, dbejte, aby pivoňky neohrožoval plevel, brzy se dočkáte krásných květů.
Péče o pivoňku
Jak již bylo řečeno, pivoňky jsou nenáročné rostliny, pro které je nutné najít především dobré stanoviště. Nesnáší totiž přesazování, během kterého mohou uhynout nebo na několik let přestat kvést. Potřebují dostatek prostoru, přísun slunečních paprsků a vhodné je vybrat místo kryté před větrem nebo průvanem. Jejich těžké květy se totiž mohou vlivem poryvů ulámat. Především v rok výsadby je nutné pivoňky před zimou chránit, bez chvojí nebo přikrývky se neobejdou bylinné druhy, vhodné je před mrazem chránit i křovité. V dalších letech již tento krok není zcela nezbytný, protože by měly být rostliny dostatečně mrazuvzdorné.
Zdroj: oselyaua.com