Růže jsou královnami zahrad a zápraží, vypadají překrásně, k tomu nádherně voní. Sazenice ze zahradnictví nebo hobbymarketů však po zasazení chřadnou, nebývají dostatečně silné, aby přežily ve venkovním prostředí. Jak si snadno připravit vlastní řízky růží, které po vysazení budou dobře růst a rychle kvést? Stačí jeden trik s plastovou lahví a notná dávka trpělivosti, vlastní růže pak mohou zdobit okolí celého domu!
Kupované sazenice? Nikdy!
Lidé se často spoléhají na kupované sazenice, které bývají později zklamáním, protože nejsou dostatečně silné a ve venkovním prostředí rychle chřadnou. K zakořenění musí být sazenice odolné a kořínky připravené pro sadbu. Jak si připravit sazenice v domácím prostředí svépomocí? Stačí k tomu opravdu málo, protože trik zkušených zahrádkářů funguje dokonale. Řízky růží stačí nechat zakořenit v plastové láhvi s pískem, poté stačí jen čekat a pravidelně zalévat.
Příprava růžových řízků
Co je potřeba pro sázení řízků růží do písku? Především jemný písek, který je základním podkladem. Dále je potřeba obyčejná velká PET lahev o objemu tři až pět litrů a ostrý vydezinfikovaný nůž. Řízky růží se provádějí řezem stonků, jednotlivé musí měřit asi dvacet centimetrů. Před použitím se musí z dolní části odstranit lístky, v horní části lze ponechat asi dva nebo tři. Následně se pomocí ostrého nože šikmo seřízne spodní část do hrotu.
Sázení řízků do písku
Nyní je čas připravit láhev. Pomocí pájky, nažhaveného drátu nebo nože se ve spodní části vytvoří odtokové otvory. Plastová láhev se asi do poloviny vysype pískem a připravené řízky se do písku zapíchnou. Do pětilitrové nádoby je možné zasadit až čtyři řízky skrze hrdlo. Poté se sazenice zalijí vodou, vhodnější je použít dešťovou nebo nechat odstát z kohoutku. Nádoby se zašroubují víčkem a umístí na teplé a slunné stanoviště, ale ne na přímé sluneční záření. Během několika týdnů řízky zakoření.
Vysazení na stanoviště
Před vyndáním sazenic láhev rozřízněte, abyste nepoškodili kořenový systém a vyberte růžím vhodnou lokalitu. Růže potřebují dostatek živin, vhodné je zahnojování pomocí minerálních hnojiv. Běžně se růže hnojí na začátku jara, v březnu nebo začátkem dubna, poté opětovně v červnu. Prostředí kolem růží musí zůstat čisté bez plevelných rostlin, které mohou ubírat růžím světlo i živiny. Uhnilé nebo suché lístky se musí pravidelně odstraňovat, aby rostlina netrpěla.
Zdroj: irecept.cz