Tento jednoduchý test Vám pomůže zjistit, zda je med, který jste koupili, falešný nebo pravý!

Med je lék! Jeden z nejvýznamnějších. Má mnoho zdravotních výhod. Je antiseptický, používáme ho jako sladidlo, má zklidňující účinky a slouží i jako diuretikum. Co je však důležité, má také léčivé vlastnosti a je vynikajícím zdrojem energie. Důležité však je, abychom věděli, jaký med si kupujeme. Je ten Váš přírodní a přímo od včel?

Reklama

Na trhu se objevují různé druhy, různé značky. Med tedy může být zpracováván dále a podroben mnohým modifikacím. Takové medy obsahují chemické látky, které snižují jeho cenu. Proto bychom se měli mít na pozoru, pokud chceme konzumovat opravdu čistý med.

Podle nedávné studie organizace, která se věnuje bezpečnosti potravin, až 76 % všech dostupných medů na trhu prošlo procesem tzv. ultrafiltrace.

Pokud si občas kupujete med v obchodě a ne přímo od včelaře, měli byste se podívat hlavně na kvalitu sladké pochutiny ve skle. Dobře si prohlédněte obal, hodnoty, zabarvení medu a hlavně cenu. Bohužel, rozdíly mezi čistým medem a tím zpracovaným jsou obrovské. Za cenu 50 Kč nechtějte krásný přírodní med, který neobsahuje žádné příměsi. Říká se, že med je drahý. To věru je! No za jiné léky platíte kolikrát mnohem mnohem více.

Reklama

Jaké jsou rozdíly mezi čistým a pasterizovaným medem?

Čistý med je produkt přímo od včel, který je zpracováván včelaři. Ten se o včelky poctivě stará. Med je dále zpracován bez jakéhokoli jiného procesu. To znamená, že se stočí a rovnou balí do sklenic. Takový čistý med pochází z různých květin, oblastí a podobně.

30 gramů medu obsahuje asi 20 druhů vitamínů, 18 druhů aminokyselin, 16 minerálů a hodně antioxidantů. Čistý med má rovněž antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti.

Pasterizovaný med se zahřívá na 65 až 80 stupňů Celsia a tím pádem teplota ničí některé z těchto stopových prvků. Med se stává rafinovaný a nevhodný, pokud se chcete léčit například z chřipky. Změní svou strukturu, barvu, chuť, protože karamelizuje.

Jak rozeznat čistý, přírodní med od toho chemicky zpracovaného?

Čistý med časem krystalizuje. Pokud se Vám ani po čase v medu nevytvoří krystalky, jde pravděpodobně o chemicky zpracovaný med.

Barevný kontrast. Do sklenice s troškou vody kápněte pár kapek jódu. Následně přidejte lžičku medu. Pokud ve sklenici med zmodrá, pak se při zpracování míchal s kukuřičným škrobem.

Test teplem. Dejte si trošku medu na lžičku a zkuste ho zapálit. Pokud se rozsvítí alespoň malý plamínek, máte jistotu, že se jedná o čistý med.

Pozor na pěnu. Do sklenice s vodou přidejte pár kapek octa a následně lžičku medu. Pokud spatříte, že na povrchu se tvoří pěna, znamená to, že med není čistý a přírodní, ale nachází se v něm hodně příměsí.

Rozpustnost ve vodě. Přidejte lžičku medu do sklenice s troškou vody. Pokud se začne hned rozpouštět, znamená to, že má opravdu nízkou kvalitu. Čistý med se ve studené vodě jen tak nerozpustí.

A na závěr – pozorně si čtěte etiketu. Pokud si na etiketě přečtete, že med obsahuje ovocný cukr, kukuřičný sirup, glukózo-fruktózový sirup a podobně, určitě ho nekupujte.

Varování!

Med byste nikdy neměli dávat velmi malým dětem, protože obsahuje látky, které velmi malým dětem mohou uškodit. My dospělí už máme v těle vytvořené látky, které si s medem poradí.

Reklama