Jedlá soda je prostředek, který můžete využít nejen při pečení, ale také pomůže s úklidem celé domácnosti. Stačí ji jen smíchat se správnými surovinami a skvělý prostředek na čištění máte v kapse. Jak si poradit například s mastnotou na digestoři nebo vodním kamenem v rychlovarné konvici? Zkuste jedlou sodu, levného pomocníka, kterého koupíte v každém obchodě.
Co stačí udělat, pokud chcete mít uklizeno?
Jestliže máte kovové filtry, můžete dát vařit vodu a postupně do ní přidávat jedlou sodu. Výsledek vás možná překvapí, ale je to jednoduchá metoda, jak docílit nejen čistoty, ale také jak zamezit nepříjemnému zápachu. Jedlá soda nepoškozuje ani životní prostředí. Dejte sodu do vroucí vody a nechte ji pak několik minut odstát. Vložte do vody filtr z digestoře a počkejte, až se všechna mastnota rozpustí.
Následně vložte i druhou polovinu filtru a uvidíte na první pohled, že mastnota postupně mizí. Jestliže máte uhlíkový nebo sklolaminátový filtr, měli byste ho pravidelně měnit každé 4, respektive 2 měsíce. Na druhou stranu je nutné si dávat pozor, protože jedlá soda se nehodí na všechny dostupné materiály.
Na které materiály byste jedlou sodu neměli používat?
Hliníkové nádobí patří mezi materiály, které byste neměli čistit jedlou sodou. I když se hodí na kovové povrchy, nádobí z hliníku byste měli čistit jinými prostředky. Jestli ji totiž na hliníku necháte příliš dlouho, může se stát, že nádobí budou odbarvené. Stříbrné nádobí nebo jiné starožitnosti také není vhodné čistit sodou. Někteří totiž tvrdí, že může poničit povrch.
Není vhodná ani na mramorové povrchy. Čištění mramoru jedlou sodou se sice nedoporučuje výrobci, ale někteří lidé to tak stejně dělají. Soda ale kvůli svým vlastnostem může mramor poškodit. Používejte na něj pouze prostředky, které jsou na něj vhodné. Jestliže máte doma zlaté předměty, vyplatí se je nechat vyčistit u odborníka. Jedlá soda by cenné kovy mohla vyleptat.
Zdroj: newsitamea.gr