Zima si s námi pohrává a většinu z nás trápí ceny za energie a topení. Každý z nás se snaží ušetřit, kde to jen jde. Hodně lidí si myslí, že mohou hodně ušetřit, když topení vypnou na noc. Ukázalo se, že ne vždy se toto řešení vytopí. Naopak existuje mnoho dalších metod, které můžete využít, a doopravdy vám pomohou s větším šetřením financím.
Měli byste vypínat topení na noc?
Obecně není rozumné, abyste vypínali topení na noc. Nejen, že vám bude zima, ale také na topení neušetříte. Vypínání topení na no představuje riziko pro váš domov i zdraví. V noci se totiž zvýší vlhkost v domácnosti, což může vést ke vzniku plísní. A budete mít doma zimu. Existuje mnohem lepší řešení, které můžete vyzkoušet. Neohrozíte rodinu a ještě dost ušetříte.
Kdy se vypnuté topení přes noc nevyplatí?
V případě, že máte správně zateplený dům a plastová okna, vypnout topení na noc se vám vyplatí. Přes noc totiž spotřebujete velmi málo energie, protože se teplo efektivně udržuje v interiéru díky zateplení. Čím lépe je dům izolován, tím méně se vyplatí snižovat topení na noc. Jestli chcete, aby bylo v noci v pokoji chladněji, můžete ho samozřejmě snížit. S náklady vám to ale příliš nepomůže.
Metody, díky kterým ušetříte
Ve skutečnosti můžete ušetřit mnoha jiných způsoby. Prvním je upravit pokojovou teplotu. Ne každá místnost musí být vytopená na 25 stupňů. V ložnici vám postačí 18 stupňů, zatímco v obývacím pokoji bude příjemná teplota kolem 23 stupňů. Snažte se také zavírat dveře. Díky tomu bude pocitové teplo mnohem vyšší, i když nebudete více topit.
Nezapomeňte i během zimy dostatečně větrat. Suchý vzduch se ohřívá rychleji než vlhký. Větrejte krátce a pořádně. Zatáhněte žaluzie, aby teplo neunikalo zbytečně okny. Můžete tím ušetřit 30-50 % nákladů na vytápění. Nezapomeňte také odsunout nábytek nebo jiné překážky, které jinak stojí před radiátory, abyste nechali teplo proudit do místnosti. Těmito způsoby zaručeně ušetříte.
Zdroj: genialne.pl