Modřiny se na těle objeví velmi jednoduše, když nepatříte mezi obratné jedince. Běžně modřiny vznikají prasknutím cév a únikem krve do okolních tkání. Většinou je to tím, že se o něco bouchnete. Bohužel někdy se začnou tvořit bez zjevné příčiny. Neměli byste nad tím jen mávnout rukou, protože to může znamenat některé z následujících onemocnění.
Příčiny pro tvorbu modřin
Jedním důvodem pro modřiny je jemná kůže, která méně chrání cévy před poškozením. Při procesu přirozeného stárnutí také dochází k oslabení cév a kůže ztrácí pružnost. V důsledku toho mají starší lidé většinou více modřin. Rizikem je také nedostatek vitamínů v těle, hlavně vitamínu C nebo vitamínu K, který může vést k problémům se srážlivostí krve.
Modřiny mohou způsobit také některé léky, např. antikoagulancia, kortikosteroidy nebo nesteroidní protizánětlivé léky. A v neposlední řadě může bezdůvodnou tvorbu modřin zapříčinit onemocnění. Jedná se hlavně o hemofilii, trombocytopenii nebo von Willebrandovu chorobu. Nemoci, které ovlivňují srážlivost krve, mohou způsobit větší množství modřin.
Prevence většiny problémů
Jasnou prevencí je hlavně doplnění klíčových vitamínů. Vitamín C, K, železo nebo zinek můžete snadno doplnit pomocí vhodné stravy, stejně jako doplňky stravy. Prevencí je také ochrana kůže. Používejte zvlhčující krémy a pleťové vody. Vyhýbejte se přímému slunci a používejte kvalitní opalovací krém. Celoročně také používejte vhodné oblečení, abyste předcházeli zraněním.
V případě, že modřiny způsobila nějaká nebo léky, se musíte poradit s lékařem. Léčba krevních chorob může být velmi dlouhá a náročná. Jedná se ale o onemocnění, které rozhodně musíte řešit s odborníkem. Poraďte se s lékařem a uvidíte, jaká je příčina vašich neopodstatněných modřin. Zaručeně nad tímto problémem nemávejte rukou, protože se problémy mohou zhoršit.
Zdroj: webniusy.com